Dolar mírně sílí proti euru i v dolarovém indexu. Eurodolar se i po včerejším posunu obchoduje na úrovni 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb pomohl ke zpevnění koruny pod 25,70 za euro.

Německo se zapojí do útoků na Islámský stát

Německá vláda schválila vojenskou operaci proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) v Sýrii a také v Iráku. Informovala o tom agentura DPA s tím, že záležitost musí nyní posoudit parlament, od kterého se ale očekává hladký souhlas. Německo do bojů nasadí 1200 vojáků, průzkumná letadla Tornado, tankovací letoun a vojenskou fregatu. Mandát mise bude prozatím omezen na dvanáct měsíců.

Časové ohraničení vojenských operací v zahraničí na jeden rok je podle DPA běžné. Němečtí vojenští představitelé přitom očekávají, že boje proti IS potrvají několik let.

Merkelová: Islámský stát nelze porazit slovy

„Předpokládám, že boj, pokud bude veden vážně, může trvat hodně přes deset let,“ řekl v pondělí šéf svazu německých vojáků André Wüstner. Dodal, že radikálové z hnutí IS nejsou jen v Iráku a v Sýrii, ale i v celé severní Africe. Wüstner zároveň zdůraznil, že proti islamistům je třeba nasadit nejen vojenské prostředky; nutné je také dosáhnout dohody mezi všemi státy, které mají v oblasti své zájmy.

Němci se bojí teroru

Němci se obávají, že zapojení jejich armády do boje proti teroristické skupině Islámský stát zvýší riziko atentátu v Německu. Přesto převažuje počet stoupenců německého angažmá v Sýrii nad jeho odpůrci, ukázal průzkum společnosti Forsa.

V průzkumu společnosti Forsa vyjádřilo 71 procent dotázaných obavy z toho, že se kvůli účasti Německa v bojích proti IS zvýší teroristická hrozba. Přesto je ale podpora pro vojenské angažmá poměrně silná – souhlasí s ním 45 procent Němců, proti jich je 39 procent. Z politických stran už zapojení německé armády do bojů podpořily vládní konzervativní unie CDU/CSU i sociální demokracie (SPD), jednoznačně proti je pouze opoziční Levice.

Islámský stát zařadil ve videu Česko mezi úhlavní nepřátele

Newsletter