Německo vs ECB

Během čtvrteční konference Evropské centrální banky řekl její guvernér Mario Draghi, že během „příštího roku se rozhodne o definitivní podobě kvantitativního uvolňování v Evropě.“ Dále pak uvedl, že ECB hodlá nakoupit aktivy kryté cenné papíry o hodnotě 800 miliard až jeden bilion euro. Cílem je se vypořádat s mizivým ekonomickým růstem a nízkou inflací.

Euro na dvouletých minimech, co na to Draghi?

Více než objem plánovaných nákupů je terčem pozornosti to, zda ECB začne nakupovat i státní dluhopisy či nikoliv. K dosažení vytyčených cílů by ji to bezpochyby pomohlo, avšak mezi radou guvernérů ECB panují v této problematice značné neshody.

ECB srazila prognózu, dál drží trhy napjaté

Největším odpůrcem je guvernér německé Bundesbanky Jens Weidmann. Ten již několik měsíců tvrdí, že americký způsob kvantitativního uvolňování, jenž zahrnuje i státní bondy, nebude mít v Evropě stejný, efekt jako měl v Americe.

„V Evropě nelze aplikovat stejný vzorec jako v Americe či Japonsku a čekat, že bude mít stejný výsledek. Spojené státy jsou jeden celek, jeden centrální stát, který emituje dluhopisy, jež jsou považovány za jedny z nejbezpečnějších. Evropa není jeden stát, tudíž tohle nedokáže“, cituje Weidmanna server Reuters. Jeho odpor je zakořeněný v názoru, že jistá poptávka po státních dluhopisech by odradila jednotlivé země od toho, co je nejvíce potřeba, a tím jsou reformy.

QE v Evropě? Podle Goldmanů 50:50

Zatímco Německo je dlouhodobě v opozici, Mario Draghi postupně získává další spojence na svou stranu. Ewald Nowotny, guvernér rakouské centrální banky, řekl, že v „rozhodování o budoucí podobě QE bude stát na straně ECB.“ Zajímavostí je, že Nowotny byl původně proti samotnému zahájení nákupu aktivy krytých cenných papírů. Tento obrat pak sám odůvodňuje jako jedinou možnost, která by vedla k prolomení trvale nízkého růstu cen a k oživení evropské ekonomiky.

Jak celá situace dopadne se dle slov Nowotneho dozvíme během prvního čtvrtletí příštího roku, kdy se bude ECB rozhodovat o dalších krocích. Vše záleží na tom, jak moc dokáže současná politika banky pomoci několik měsíců skomírající evropské ekonomice.

Draghi: ECB zůstává jednotná ve využití nekonvenčních opatření, rozhodne v 1Q15

Newsletter