Německou ekonomiku táhne domácí trh. Důvěra firem potvrzuje

Německé firmy se nenechaly strhnout opadajícím optimismem investorů a své ekonomice dál věří. Sledovaný index podnikatelského sentimentu sestavovaný institutem Ifo se v květnu sice o mírnou desetinku bodu snížil na 108,5, překonal ale mírně očekávání analytiků a ekonomů (108,3) a setrval poblíž 10měsíčního vrcholu. Zatímco německý akciový index DAX v této informaci zatím sílu růst nenachází, euro k dolaru posunulo své dnešní maximum na 1,1180 a sestupuje zpět k 1,1160 EURUSD.

Mírnou opatrnost do budoucna indikuje pohled na vývoj dílčích indexů. Hodnocení současné situace se mírně lepší z 114 na 114,3 bodu, očekávání pro příštích šest měsíců se „umírnilo“ z 103,4 na 103 bodů.

Německou ekonomiku táhnou domácí spotřeba a investice, zatímco na zahraniční obchod spoleh není. Finální čísla dnes potvrdila, že největší ekonomika Evropy od ledna do března zpomalila růst proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z 0,7 procenta v závěru roku. Hlavním motorem růstu byla domácí poptávka, která do HDP přispěla 0,5procentním růstem. Kapitálové investice se zvýšily o 1,5 procenta, soukromá spotřeba posílila o 0,6 procenta a investice ve stavebním sektoru vzrostly o 1,7 procenta. Zátěží růstu naopak byl zahraniční obchod, tradiční pilíř německé ekonomiky.

V meziročním srovnání se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,1 procenta, což je rovněž stejné tempo, které uváděl předběžný odhad. V závěru loňského roku HDP expandoval tempem 1,6 procenta. To si německá ekonomika, na níž je závislá řada českých firem, udržela i v celoroční bilanci. Německá vláda zvýšila minulý měsíc odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,8 procenta a se stejným tempem růstu počítá i příští rok. Přední německé hospodářské instituty předpokládají v letošním roce expanzi o 2,1 procenta. 

Centrální banka Bundesbank očekává v příštích měsících oživení ekonomiky, především s podporou spotřebitelských výdajů. Druhé čtvrtletí zatím ale příliš pozitivních signálů nenabídlo. Po výrazné ztrátě důvěry investorů (ZEW) přišel i propad aktivity v průmyslu na tříměsíční dno a pokles ve službách. 

Německo citelně ztrácí dech. Co to znamená pro měny?

Newsletter