Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Německý export propadl nejprudčeji od finanční krize

AKTUALIZOVÁNO: Vývoz z Německa v srpnu propadl proti červenci nejprudčeji od rozpuku globální finanční krize v roce 2009. Po slabých objednávkách v německém průmyslu, které následovala slabá čísla o průmyslové produkci, je propad v německém zahraničním obchodě dokladem napjatosti německé ekonomiky, ztrácející rychlost.

Vývoz z Německa v srpnu proti červenci klesl o 5,2 procenta, když ekonomové a analytici čekali pokles pouze o 0,9 procenta. Propadl se i vývoz a to o 3,1 % proti odhadům napovídajícím -0,6 %. Přebytek obchodní bilance tak dosáhl pouze 15,3 miliardy eur proti 25 miliardám eur v červenci a při očekávání 19,0 miliardy eur dle Bloomberg. 

Celková hodnota vývozu v srpnu činila 97,7 miliardy eur. Dovoz klesl proti červenci o 3,1 procenta na 78,2 miliardy. Pokles dovozu byl nejprudší od listopadu 2012.

Za leden až srpen přebytek zahraničního obchodu stoupl na 163,9 miliardy eur z loňských 136 miliardy eur. Vývoz vzrostl o 6,6 procenta na 790,1 miliardy eur a dovoz o 3,5 procenta na 626,2 miliardy eur.

Slabé údaje ze zahraničního obchodu přicházejí po zprávách o prudkém poklesu průmyslových zakázek a průmyslové výroby za srpen.

Německý průmysl v srpnu nečekaně propadl

To naznačuje, že slábnoucí poptávka ze zahraničí, zvláště z Číny a dalších rozvíjejících se zemí, má dopad na německou ekonomiku, na které je závislých i mnoho českých firem. Za červenec a srpen průmyslové objednávky německých firem ze zemí mimo eurozónu propadly společně o 13 %! Firmy tak musejí více spoléhat na domácí poptávku, taženou investičními výdaji i spotřebou. 

Investoři budou krom jiného pozorně sledovat záznam z jednání ECB, který banka zveřejní dnes ve čtvrtek. Klíčovou otázkou je, zda se ECB posouvá k navýšení programu odkupů aktiv, evropského QE.

Newsletter