Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Německý export propadl nejprudčeji od finanční krize

AKTUALIZOVÁNO: Vývoz z Německa v srpnu propadl proti červenci nejprudčeji od rozpuku globální finanční krize v roce 2009. Po slabých objednávkách v německém průmyslu, které následovala slabá čísla o průmyslové produkci, je propad v německém zahraničním obchodě dokladem napjatosti německé ekonomiky, ztrácející rychlost.

Vývoz z Německa v srpnu proti červenci klesl o 5,2 procenta, když ekonomové a analytici čekali pokles pouze o 0,9 procenta. Propadl se i vývoz a to o 3,1 % proti odhadům napovídajícím -0,6 %. Přebytek obchodní bilance tak dosáhl pouze 15,3 miliardy eur proti 25 miliardám eur v červenci a při očekávání 19,0 miliardy eur dle Bloomberg. 

Celková hodnota vývozu v srpnu činila 97,7 miliardy eur. Dovoz klesl proti červenci o 3,1 procenta na 78,2 miliardy. Pokles dovozu byl nejprudší od listopadu 2012.

Za leden až srpen přebytek zahraničního obchodu stoupl na 163,9 miliardy eur z loňských 136 miliardy eur. Vývoz vzrostl o 6,6 procenta na 790,1 miliardy eur a dovoz o 3,5 procenta na 626,2 miliardy eur.

Slabé údaje ze zahraničního obchodu přicházejí po zprávách o prudkém poklesu průmyslových zakázek a průmyslové výroby za srpen.

Německý průmysl v srpnu nečekaně propadl

To naznačuje, že slábnoucí poptávka ze zahraničí, zvláště z Číny a dalších rozvíjejících se zemí, má dopad na německou ekonomiku, na které je závislých i mnoho českých firem. Za červenec a srpen průmyslové objednávky německých firem ze zemí mimo eurozónu propadly společně o 13 %! Firmy tak musejí více spoléhat na domácí poptávku, taženou investičními výdaji i spotřebou. 

Investoři budou krom jiného pozorně sledovat záznam z jednání ECB, který banka zveřejní dnes ve čtvrtek. Klíčovou otázkou je, zda se ECB posouvá k navýšení programu odkupů aktiv, evropského QE.

Newsletter