Německý průmysl dosáhl koncem roku silného růstu zakázek

Z německé ekonomiky dnes přišel povzbudivý údaj. Tamní průmyslové objednávky obrátily po listopadovém 2,4% poklesu v silný 4,2% růst. Ekonomové byli podle konsensu agentury Bloomberg připraveni na mírnější růst objednávek o 1,5 %.

Průmyslové objednávky, které bývají vcelku volatilním údajem, vzrostly na konci roku nejsilněji od července. V meziročním srovnání posílily o 3,4 %.

Silnější složkou byly objednávky ze zemí eurozóny, které se v prosinci zvýšily o 5,9 %. Poptávka z domácí ekonomiky směrem k průmyslovým firmám se zvýšila o 3,4 %. Zakázky na tzv. základní zboží vzrostly o 2,8 %, na investiční statky o 5,7 %. Objednávky v segmentu spotřebního zboží naopak klesly o 0,6 %.

„Objednávky se na konci roku vyvíjely dobře. Signály ukazují, že slabost z loňského roku jsme překonali,“ uvedlo k číslům ministerstvo. Německá centrální banka Bundesbank v lednu prohlásila, že ekonomika překonala „slabou fázi“ ze začátku loňského roku a prospěl jí propad cen ropy. Dalším pozitivním impulsem může být kvantitativní uvolňování ECB. 

Newsletter