Německý průmysl drží eurozóna, poptávka mimo ni a doma slábne

(Doplněno 10:15) Německý průmysl zpomaluje, dalo by se usoudit z dnes zveřejněných údajů o továrních objednávkách v největší ekonomice Evropy. Průmyslové zakázky v květnu, po očištění o sezónnost a inflaci, oproti dubnu klesly o 1,7 procenta, oznámilo ministerstvo hospodářství. Není však třeba se nechat poklesem příliš znepokojit, je zřejmě do značné míry způsoben překvapivě dobrým výsledkem v dubnu, kdy se objednávky zvýšily o 3,4 procenta (revize z 3,1 %).

Pro květen ekonomové očekávali pokles o 1,1 procenta, aktuální údaj je tak zklamáním. Úroveň průmyslových zakázek se však stále pohybuje nad průměrem za první kvartál. Zakázky ze zahraničí v květnu meziměsíčně klesly o 1,2 procenta, z toho ze zemí mimo eurozónu propadly o 5,2 procenta, zatímco z eurozóny poptávka vzrostla o 5,7 procenta. Slabé byly také objednávky z domácí ekonomiky, které se snížily o 2,5 procenta. Nejvýraznější propad zaznamenaly objednávky zboží základní spotřeby, o 3,4 %, zatímco poptávka po investičním zboží se snížila o 0,7 % a po spotřebním zboží o 1,2 %.

„Díky dobrému začátku druhého čtvrtletí se stále očekává, že za celý druhý kvartál průmyslové zakázky vzrostou,“ uvedl ve zprávě statistický úřad. „Jistá opatrnost je ale nutná kvůli rostoucím politickým rizikům,“ dodal se zřejmým odkazem na ukrajinskou krizi a nepokoje v Iráku s dopadem na cenu ropy.

Průmyslové zakázky se zaznamenávají ve stejném měsíci, kdy jsou objednány. Jejich skutečná výroba je však rozložena do celého roku. Tyto údaje jsou tak náchylnější k výkyvům, než údaje o průmyslové výrobě, které budou zveřejněny v pondělí.

Německá centrální banka Bundesbank zůstává co do výhledu německé ekonomiky pozitivní, letos očekává růst o 1,9 procenta a v příštím roce zrychlení na rovná 2 procenta. Německá ekonomika táhne oživení v celé eurozóně a na pomoc jí přišla ECB s minulý měsíc oznámeným balíkem nekonvenčních opatření, která na včerejším zasedání blíže okomentovala

Německý maloobchod: květen nečekaně slabší, meziročně se dojem lepší

Nálada spotřebitelů v Německu nejvýš za sedm a půl roku

Německé investory ECB nepřesvědčila, důvěra v ekonomiku dál klesá

Newsletter