Německý průmysl: mírné zlepšení po slabém lednu

Německá průmyslová výroba v únoru mírně vzrostla po překvapivém poklesu v lednu. Průmysl po očištění o sezónní výkyvy posílil v meziměsíčním tempu o 0,2 % po revidovaném poklesu o 0,4 % v předchozím měsíci – dřívější odhad počítal naopak s 0,6% růstem.

Typicky kolísavý údaj růstem překonal očekávání analytiků na úrovni 0,1 %. V meziročním srovnání naopak došlo na nepříjemné překvapení, kdy průmyslová výroba klesla o 0,3 % po 0,9% růstu a proti očekávání 0,6% růstu.

Produkce ve zpracovatelském sektoru se zvýšila o půl procenta, z toho produkce kapitálového zboží stoupla o 1,2 procenta a polotovarů o 0,2 procenta, zatímco výroba spotřebního zboží se snížila o 0,3 procenta. Produkce v energetickém sektoru vzrostla o 1,2 procenta a ve stavebnictví naopak klesla o 3,1 procenta. V lednu bylo stavebnictví naopak jediným sektorem, který rostl.

Německý průmysl zasáhlo ochlazení zakázek mimo eurozónu

Únor dle včera zveřejněných údajů přinesl ochlazení zakázek pro německé průmyslové firmy. Hodnota objednávek se proti lednu snížila o 0,9 % po lednovém propadu o 2,6 %. Zatímco domácí zakázky stagnovaly, ty ze zahraničí klesly, v čele se zakázkami na investiční zboží z eurozóny.

V určitém kontrastu k poklesu objednávek působí růst důvěry firem, která se v březnu zvýšila pátý měsíc v řadě. Podporu německé ekonomice, která je jasným lídrem regionu, dopřály levnější energie, slabší euro i očekávání od extrémně uvolněné měnové politiky ECB. Největší ekonomika Evropy loni vzrostla o 1,6 procenta, letos spolková vláda očekává růst HDP o 1,5 procenta.

Německá ekonomika je v kondici. Firmy jí věří

Newsletter