Německý průmysl oživil, na vzestupu je i export

Průmyslová výroba v Německu se v dubnu vrátila k růstu a ve srovnání s předešlý měsícem stoupla o 0,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo německé ministerstvo hospodářství. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali růst o 0,5 procenta. Produkce ve zpracovatelském sektoru se v dubnu zvýšila o 0,7 procenta, přičemž výroba kapitálového zboží vzrostla o 1,5 procenta. Zvýšila se produkce v energetice a ve stavebnictví. Naopak výroba spotřebního zboží klesla, a to o 0,9 procenta.

Úřad rovněž zpřesnil data o březnové výrobě, která se snížila v meziměsíčním srovnání o 0,4 procenta namísto původně uváděného poklesu o 0,5 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. V prvním čtvrtletí zpomalila růst proti předchozím třem měsícům na 0,3 procenta z 0,7 procenta v závěru loňského roku. Růstu pomáhala především domácí poptávka. Už páteční data nicméně ukázala, že zakázky německých průmyslových podniků v dubnu vzrostly více, než se čekalo. Ke zvýšení přispěla hlavně poptávka ze zahraničí.

Německou ekonomiku táhne domácí trh. Důvěra firem potvrzuje

S tím souzní dnešní data o vývoji německého vývozu. Jeho objem v dubnu pokračoval v růstu a ve srovnání s březnem se zvýšil o 1,9 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového statistického úřadu. Dovoz ale proti očekávání klesl; proti předchozímu měsíci se snížil o 1,3 procenta.

Vývoz citelně překonal odhady analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 0,1 procenta. Dovoz ale zklamal – ekonomové čekali, že bude pokračovat v růstu a zvýší se o 0,5 procenta. Obchodní přebytek se tak zvýšil na 22,3 miliardy eur (611,6 miliardy Kč) z březnových 19,4 miliardy eur. 

Motor Evropy vynechává. Německo znovu ztrácí růst

Newsletter