Německý průmysl roste jen slabě

Euforii z pátečního zveřejnění silného růstu německých továrních objednávek dnes mírně chladí údaj o zpomalení průmyslové výroby v největší ekonomice Evropy. Meziměsíční růst německého průmyslu v říjnu výrazně zpomalil na 0,2 % z revidovaného tempa 1,1 % za září, a zaostal za očekáváním 0,4% růstu.

Zakázky německého průmyslu oživily

V meziročním srovnání průmyslová výroba v Německu v říjnu rostla o 0,8 % proti konsensu 0,9 %. Původní těsný pokles za září byl revidován na těsný růst.

Německá centrální banka minulý týden zhoršila odhad růstu tamní ekonomiky až do roku 2016. Prognózu pro příští rok snížila o polovinu na jedno procento. Letos Bundesbank počítá s růstem 1,4 procenta oproti 1,9 procenta v červnové prognóze.

Německá centrální banka výrazně zhoršila výhled ekonomiky

Prezident banky Jens Weidmann nicméně vidí důvod „věřit, že současná slabá fáze ekonomiky se ukáže jako krátkodobá“. Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí těsně rostla a unikla tak recesi, po 0,1% poklesu ve druhém čtvrtletí. Ekonomika eurozóny ve 3Q podle prvních údajů posílila o 0,2 %, právě díky návratu k růstu obou největších ekonomik celku – německé a francouzské. 

Německá vláda již v říjnu výrazně snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky, a to na 1,2 procenta z původně očekávaných 1,8 procenta. Příští rok by měla ekonomika podle říjnové vládní prognózy stoupnout o 1,3 procenta, zatímco předchozí výhled počítal s dvouprocentním růstem.

Newsletter