Německý průmysl zadrhává, objednávky silně propadly

Průmyslové objednávky v německé ekonomice v listopadu poklesly prvně za tři měsíce, a to v celku výrazně. Znovuobnovení řeckého problému tak zřejmě doléhá i na důvěru v největší ekonomice Evropy.

ŘECKÁ KRIZE na Roklen24

Tovární zakázky německých firem, očištěné o sezónní vlivy a inflaci, předminulý měsíc propadly o 2,4 procenta při očekávání mírnějšího 0,8procentního snížení. Listopadový pokles nastal po silném říjnu, za který byl růst revidován na 2,9 % z 2,5 %. Zakázky byly slabší i v meziročním srovnání, kdy klesly o 0,4 % při očekávání 1% růstu, a po 2,6% zvýšení v říjnu.

Pokles objednávek vychází především z domácí ekonomiky – jejich díl v listopadu propadl o 4,7 procenta, uvedlo ministerstvo hospodářství. Exportní zakázky se meziměsíčně snížily o 0,7 procenta.

Německá ekonomika se ve 3Q těsně vyhnula recesi a centrální banka Bundesbank v prosinci odhadla, že „start do 4Q byl velmi opatrný“. Ačkoli většina průzkumů ukazuje na zlepšující se sentiment v německém hospodářství, eurozóna jako celek nadále bojuje s prakticky nulovým růstem, úpadkem do deflace a k tomu se vyrovnává i s politicky nestabilní situací v Řecku. 

Nálada německých firem se lepší, potvrzuje Ifo

Eurozóna v deflaci přivolává zásah ECB

Newsletter