Německý vývoz roste nejprudčeji od počátku roku

Německý export v květnu stoupl nejprudším tempem od začátku letošního roku, meziměsíčně o 1,7 procenta. Čekal se přitom jeho pokles o 0,8 procenta. Data dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Údaje jsou další známkou zrychlení růstu německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Import se zvýšil o 0,4 procenta, ačkoli analytici počítali s jeho přiblížením ke stagnaci (0,1 procenta dle ankety Bloomberg).

Přebytek německé obchodní bilance tak stoupl na 22,8 miliardy eur (zhruba 620 miliard korun) z dubnových 21,5 miliardy eur. „Zapadá to do obrázku silného růstu německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí,“ řekl k dnešním údajům o zahraničním obchodu analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Hrubý domácí produkt Německa loni stoupl o 1,6 procenta, což bylo nejrychlejší tempo za poslední tři roky. V letošním prvním čtvrtletí však mezičtvrtletní růst ekonomiky zpomalil na 0,3 procenta z 0,7 procenta v předchozích třech měsících.

Německý hospodářský institut Ifo v červnu zvýšil odhad růstu německé ekonomiky pro celý letošní rok na 1,9 procenta z dříve předpokládaných 1,5 procenta. Ekonomika by podle Ifo měla těžit ze silné soukromé spotřeby podpořené nízkou nezaměstnaností.

Newsletter