Němečtí investoři věří ekonomice čím dál méně, ZEW slábne 7 měsíců v řadě

(Doplněno 11:18) Již sedmý měsíc v řadě se zhoršuje očekávání pro německou ekonomiku očima domácích investorů. Index ZEW klesá nepřetržitě již od začátku roku, pro červenec nečekaně padá na 27,1 bodu z červnových 29,8 bodu. Ekonomové v průzkumu Bloomberg očekávali mírnější pokles sentimentu, resp. snížení indexu na 28,2 bodu.

Ukazatel sestavovaný mannheimským institutem vyjadřuje očekávání německých investorů pro vývoj v ekonomice pro následujících šest měsíců. Již sedm měsíců trvající pokles sentimentu odborníků následuje po prosincovém dosažení sedmiletého vrcholu 62 bodů.

„Německo v poslední době zaznamenalo mírný útlum hospodářské aktivity – maloobchodní tržby se snížily a stejně tak průmysl v souvislosti s poklesem objednávek. Aktuální pokles indikátoru ZEW odráží vystřízlivění, všeobecně ale střednědobý výhled zůstává příznivý,“ uvádí prezident institutu, profesor Clemens Fuest.

Horší je také hodnocení současné ekonomické situace v Německu – subindex se po červnovém růstu na 67,7 bodu snížil na 61,8 b. ZEW index pro eurozónu jako celek v červenci klesl o výrazných 10,3 bodu na 48,1 bodu a hodnocení současných ekonomických podmínek v měnovém celku se zhoršilo o 3,8 bodu na -31,5 b.

Evropské akciové trhy obchodovaly před zveřejněním indexu ZEW smíšeně, zklamání z indexu vede k nabírání ztrát a euro vůči dolaru slábne – aktuálně obchoduje u 1,3590 dolaru.

Průmyslová výroba v Německu pokračuje v propadu

Spotřebitelská inflace v Německu v červnu zrychlila na procento

Německo je výkonnostně o parník před Brazílií… nejen ve fotbale

Německý maloobchod: květen nečekaně slabší, meziročně se dojem lepší

Newsletter