Němečtí podnikatelé ukazují optimismus, Číně navzdory

Podnikatelská nálada v Německu se v září nečekaně dále zlepšila na nejvyšší hodnotu od května. Šéfové podniků zůstávají optimističtí navzdory obavám z ekonomického zpomalení v Číně a dalších rozvíjejících se zemích. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil mnichovský výzkumný institut Ifo.

Index podnikatelské nálady v srpnu vzrostl na 108,5 bodu ze srpnových revidovaných 108,4 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru naopak pokles indexu na 108 bodů. Hodnota indexu odráží postoj zástupců asi 7000 firem z celého Německa.

Svoji současnou situaci hodnotí firmy hůře, jejich výhled se však výrazně zlepšil. Ukazatel současné situace se snížil o 0,8 bodu na 114 bodů, dílčí index podnikatelských očekávání však vzrostl o 1,1 bodu na 103,3 bodu.

Nálada se výrazně zlepšila v maloobchodě i velkoobchodě a ve stavebnictví, horší byla naopak ve zpracovatelském sektoru. O něco hůře hodnotí podnikatelské klima i firmy v sektoru služeb.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta z 0,3 procenta o tři měsíce dříve. Vláda očekává, že v letošním roce se hrubý domácí produkt zvýší o 1,8 procenta. Loni vzrostl o 1,6 procenta, nejrychleji za tři roky.

Výhled pro německou ekonomiku? Investoři nasazují černé brýle

Newsletter