Nepřesvědčivá „abenomika“. Fitch Japonsku sráží rating

Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes snížila úvěrové hodnocení Japonska o jeden stupeň na známku A. Vláda v Tokiu podle ní nedokázala v rozpočtu na současný fiskální rok podniknout opatření, která by kompenzovala odložené zvýšení daně z obratu. K podobnému kroku se loni v prosinci odhodlala konkurenční ratingová agentura Moody‘s Investors Services.     

Vláda premiéra Šinzóa Abeho loni odložila záměr dalšího zvýšení daně z obratu z osmi na deset procent. Rozhodnutí ale zvýšilo nejistotu, zda se Tokiu podaří snížit schodek primárního rozpočtu ve fiskálním roce 2020, který je důležitým cílem v plánu konsolidace veřejných financí. Primární rozpočet japonské vlády nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu a některé další položky.  

Největší věřitel USA? Poprvé od krize jím není Čína  

Veřejný dluh Japonska dosahuje zhruba dvojnásobku jeho ekonomiky a jeho poměr k hrubému domácímu produktu je nejhorším ve vyspělých zemích.     

Vláda v Tokiu by měla nový fiskální plán zveřejnit začátkem léta. Nižší ratingové známky by ji mohly přimět k tomu, aby do něj zapracovala přísnější opatření, napsala agentura Reuters.     

Podle agentury Fitch mají na japonský rating záporný vliv také neuspokojivý růst japonské ekonomiky či obavy, že zisky japonských firem rostou neudržitelným tempem. Plánované snížení sazby daně pro firmy pak podle Fitch zvyšuje nejistotu, zda si vláda dokáže zajistit dostatek příjmů, aby se mohla potýkat s obřím dluhem. Výhled ratingu je ale stabilní, což naznačuje, že Fitch se jej v dohledné době změnit nechystá. 

Newsletter