Nepříjemný rekord: Microsoft propustí 18 tisíc lidí

(Aktualizováno 16:58) Microsoft v průběhu následujícího roku zruší celkem 18 tisíc pracovních pozic. Oznámil to v dopise zaměstnancům výkonný ředitel společnosti Satya Nadella. Zpráva o chystaném propouštění není překvapením, spekulace se do médií dostaly již v minulých dnech. Jedná se o konsolidaci stavů po integraci mobilní divize finské Nokie.

V první vlně by o práci mělo přijít 13 tisíc zaměstnanců a převážná většina z nich bude informována v průběhu následujících šesti měsíců, specifikoval Nadella. Dodal přitom, že ačkoli firma snižuje stavy v některých oblastech, v jiných – strategických – bude naopak počet zaměstnanců zvyšovat.

V souvislosti s restrukturalizací personálních stavů firma zaúčtuje opravné položky ve výši 1,1 až 1,6 miliardy dolarů a to v průběhu následujících čtyř kvartálů. Společnost hodlá celý plán z větší části realizovat letos a úplně ho dokončit do konce června 2015.

K 5. červnu Microsoft evidoval celkem 127 tisíc zaměstnanců, o práci tak přijde přes 14 procent z nich. O zhruba 25 tisíc lidí posílil stav Microsoftu po převzetí mobilní divize Nokie na jaře, z toho 4.700 lidí pracuje ve Finsku.

Chystané propouštění bude největší v historii firmy a výrazně překoná zrušení 5.800 pracovních míst, k němuž firma přistoupila v roce 2009. Akcie Microsoftu po uvedení plánu zahajují na Wall Street o 3 % výše.

Newsletter