Netrpělivé čekání na prognózu Fedu

Zdroj: Depositphotos

Trhy netrpělivě čekají, co dnes zazní od Fedu. Otázkou je, zda si v některých případech neslibují až příliš mnoho.

Sazby podle nás zůstanou beze změny, patrně včetně sazby na přebytečné rezervy IOER, stejně tak i objemy nákupů v rámci APP. Prognóza by měla ukázat rychlejší obnovu pro letošek a nižší míru nezaměstnanosti, oboje z titulu obnovy spojené s vakcinací a fiskální podporou. Zajímavý by měl být výhled inflace. Trh, jak se zdá, Fedu moc nevěří, že bude důsledně uplatňovat cílení průměrné inflace, se kterým by měly být konstantní sazby na nule až do konce 2023, alespoň podle prosincové prognózy. Proto bude ostře sledovaný dot plot graf. Od něj podle nás nelze čekat posun většiny směrem ke zvýšení sazeb např. v roce 2023, a už vůbec ne v 2022. Každopádně i posun jednotlivců bude mít hodně pozornosti, otázkou je, jestli to nebude až zbytečně přeceněná pozornost.

Případné zvýšení predikce inflace, zejména pro příští roky, by mohlo otevřít prostor pro další růst delších tržních sazeb. Fed by je nemusel nijak zvlášť krotit, ostatně už dříve hned několikrát zaznělo, že pozorované posuny jsou v „pohodě“ a reflektují očekávanou silnou obnovu. Ta šla během posledního měsíce ruku v ruce s růstem reálných sazeb, který by ale, pokud by ve stejně intenzivním trendu pokračoval svižně dál, Fedu mohl zavařit skrze utahování měnových podmínek.

Zde by bylo patrně potřeba, aby Fed predikce trhu trochu zbrzdil. Jasně by mělo být zmíněno, že ekonomický růst očekávaný během 2Q a 3Q bude spíše krátkodobou záležitostí, kde budou hrát roli faktory vakcinace, fiskálu a otevírání ekonomiky. Pro Fed je důležitý střednědobý výhled, resp. výhled na horizontu měnové politiky, u kterého nelze čekat, že si udrží tempo, které zřejmě uvidíme ve druhém a třetím čtvrtletí. Jakmile si toto trh uvědomí, nebude potřeba žádných zásahů, např. formou slovních intervencí, které by zastavily výrazný posun delších sazeb ve velmi krátké době.

Suma sumárum, dnešní prognóza bude určitě důležitá, na druhou stranu, z hlediska klíčového výhledu na horizontu měnové politiky, u kterého by onen „hype“ ze strany trhu neměl být podle nás totožný, jako je u krátkodobého výhledu, pro nás bude zajímavější asi až červnová prognóza, s důrazem na potenciální změny v dot plot grafu vzhledem k inflaci a nové strategii americké měnové politiky. Tehdy už budeme mít o něco lepší představu o tom, jak americká ekonomika zpracovala vakcinaci spolu s fiskální podporou, a tudíž i lepší představu o inflaci nejen z krátkodobého, ale především toho střednědobého hlediska.

Více jsme o dnešním zasedání Fedu psali v pondělním vydání RoklenFx.

Text byl původně napsán pro server kurzy.cz

 

Newsletter