Ostře sledovaný Fed. Pustí se Powell do boje o tržní sazby?

Klíčové body

  • Fed na březnovém zasedání ponechá sazby i nákupy aktiv beze změny.
  • Trh bude očekávat slovní intervenci k vývoji delších tržních sazeb.
  • Guvernér Powell by se slovní intervenci mohl vyhnout, pokud by akcentoval letošní ekonomický růst jako jednorázový odskok bez výraznějších implikací střednědobého výhledu.
September 2019 Federal Open Market Committee Press Conference: A7R08527 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Štafetu centrálních bank v tomto týdnu převezme Federální rezervní systém. U rozhodnutí o sazbách a programu nákupů aktiv nečekáme žádné zvraty. Ostře sledovaná bude rétorická část a otázky na guvernéra Powella, které se budou točit kolem dlouhého konce americké výnosové křivky. Spolu s tím přijde řeč i na to, že trh – navzdory dosavadní prognóze – začal zaceňovat zvýšení hlavní sazby Fedu v prvním čtvrtletí roku 2023, a nadto pozvolna „flirtuje“ s přesunem do roku 2022.

Delší konec americké výnosové křivky měřený výnosem desetiletého státního dluhopisu se za poslední měsíc posunul výše o více než 30 bazických bodů. Za tímto pohybem je možné hledat několik faktorů, od těch technických až po fundamentální.

Zdroj: Investing.com
Zdroj: Investing.com

Mezi „technikálie“ lze zařadit convexity hedging či obavu z neprodloužení výjimky u poměru vlastního kapitálu k aktivům bez ohledu na rizikovost jednotlivých tříd aktiv. Poměr se týká právě státních dluhopisů a depozit, u nichž banky díky výjimce nemusí až do 31. března upravovat své kapitálové rezervy. Dosavadní mlčení ze strany Fedu v kombinaci s přibližujícím se koncem této výjimky, přijaté loni v souvislosti s dopady pandemie, některé banky donutilo k tomu, zbavit se držené části amerických dluhopisů, což se projevilo v růstu nominálních výnosů. Podle agentury Bloomberg, která citovala společnost BMO Capital Markets, by zrušení výjimky mohlo vyvolat vlnu zbavování se bondů v hodnotě minimálně 200 miliard dolarů. Banka ING má pak ještě vyšší odhad dosahující 600 miliard dolarů.

Snižování drženého objemu dluhopisů jsme pozorovali i u primárních dealerů. To je poměrně neobvyklé, jelikož když se ostatní investoři zbavují dluhopisů, vykupují je právě tito dealeři, jako tomu bylo například loni v březnu během velkého dluhopisového výprodeje. Teď je situace jiná, v týdnu k 3. březnu podle dat agentury Bloomberg klesl objem držených dluhopisů v rozvaze primárních dealerů o rekordních 64,7 miliardy dolarů na celkem 185,8 miliardy, což je nejnižší číslo od roku 2018. Dle Fedu se přitom investoři nejvíce zbavovali instrumentů o splatnosti do šesti let, jejichž objem klesl o 30,8 miliardy dolarů. I proto věříme, že tzv. SLR neboli supplementary leverage ratio bude také jedním ze žhavých témat středečního zasedání.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Tím hlavním však bude fundamentální vývoj. Rostoucí nominální sazby na delším konci americké výnosové křivky reflektovaly nejprve rostoucí inflační očekávání. Ta však na začátku března přibrzdila a otěže převzaly reálné americké sazby vycházející z očekávané svižné ekonomické obnovy. Právě jejich vývoj byl tahounem silnějšího dolaru a skrze nominální sazby přispíval k rotaci akcií od těch růstových směrem k hodnotovým, kterým se v poslední době občas přezdívá akcie „staré ekonomiky“. Dalším efektem vyšších reálných sazeb byl i odliv kapitálu z rozvojových trhů (psali jsme zde).

Mnozí tržní účastníci vzhledem k intenzitě růstu delších tržních sazeb během krátké doby sázeli na to, že Fed zakročí prostřednictvím slovní intervence. Někdo vycházel z výprodeje akcií, byť ten nepovažujeme za jakkoliv extrémní s dopadem na narušení tržní stability, někdo z tlaků na utahování měnových podmínek, jež jsou ovlivněny delšími sazbami sloužícími jako hlavní referenční, například výnos desetiletého státního dluhopisu.

Zástupci americké centrální banky ale zachovali klid a svorně uváděli, že pozorovaný nárůst není nic, co by jakkoliv narušovalo stabilitu trhů či ekonomický vývoj a výhled vzhledem k nastavenými cílům duálního mandátu. Základní scénář tak zůstává beze změn. Americká ekonomika poroste, stejně tak inflace. V případě inflace bude citelný vliv přechodných efektů, tudíž klíčové ukotvení dlouhodobých inflačních očekávání na 2 % není letos očekáváno. Na trhu práce pak ještě dlouho potrvá, než bude dosaženo plné zaměstnanosti.

Očekáváme, že v podobném duchu vyzní i výstup ze středečního zasedání Fedu. Sazby zůstanou beze změny, stejně tak i měsíční tempo objemu nákupů aktiv. O jeho změně začne Fed přemýšlet tehdy, až uvidí významný posun směrem k cílům, což, jak guvernér Powell uvedl dříve a ve středu to zřejmě zopakuje, ještě nějakou dobu potrvá. Celkově totiž platí, že Fed je stále velmi daleko od dosažení svých nastavených cílů v rámci mandátu cenové stability a zaměstnanosti.

Jak ukazují data, Fed je stále největším nákupčím amerických státních dluhopisů. V rámci bilance spadá největší objem držených dluhopisů pod splatnosti 1-3 roky, nejmenší naopak pro splatnosti 10-15 let, poté 15-20 let a třetím nejmenším objemem je 7-10 let. To znamená, že pokud by mělo dojít na tzv. Operaci Twist, u níž by se centrální banka zbavovala instrumentů s krátkými splatnosti a kupovala ty s delší, jako nejvhodnější by se jevily splatnosti 7-10 let či 15 let a více. K tomu ale podle nás na březnovém zasedání nedojde. Fed by tím v podstatě vyslal signál o možnosti dřívějšího zvýšení sazeb, a to prostřednictvím případně vyššího krátkého konce výnosové křivky, což vzhledem ke vzdálenosti od nastavených cílů mandátů neudělá.

Zdroj: Financial Times
Zdroj: Financial Times

Co se týče prognózy, očekáváme zlepšení letošního výhledu růstu a snížení míry nezaměstnanosti. Z hlediska trhu práce čekáme navíc komentář, že stav plné zaměstnanosti je stále velmi daleko, přičemž je nutné mít na paměti, že tento ukazatel vychází z vícero složek, nikoli jen z míry nezaměstnanosti.

Pokud by guvernér Powell akcentoval, že intenzita ekonomického zrychlení letošního roku bude krátkodobá záležitost bez výraznější implikace do střednědobého výhledu, spolu s komentářem o zrychlení inflace z důvodu tranzitorních faktorů by výsledek mohl zastropovat růst delších sazeb, zejména těch reálných. Fed by tak v podstatě zkorigoval možná až příliš optimistická očekávání trhu, aniž by tím narušil svou měnověpolitickou strategii a byl jakkoliv nucen slovně intervenovat ve vztahu k nákupům aktiv.

Jestliže však měnový výbor bude chtít vyslat ještě jasnější signál, může svůj komentář k výhledu a jeho specifikům doplnit i o onu slovní intervenci se zaměřením na intenzitu a rychlost posunu delších tržních sazeb. Powell by mohl uvést, že vývoj dlouhého konce výnosové křivky pečlivě sledují a mají nástroje k tomu, jej ovlivnit. Šlo by například o navýšení měsíčních nákupů s důrazem na delší splatnosti, avšak při zachování objemu nákupů těch kratších. K takovému opatření by však podle nás Fed přistoupil pouze tehdy, došlo-li by opravdu na citelné utažení měnových podmínek, což se teď neděje.

Některé sazby by Fed mohl navýšit

Závěrem zbývá probrat ještě jednu oblast, kterou jsme již v minulosti nakousli ve spojení s rozpouštěním účtu amerického ministerstva financí, který má u Fedu. Tento proces už začal. Je sice pozvolný, i tak se ale na do systému dostane více než 1,1 bilionu dolarů, k čemuž je potřeba přičíst likviditu od Fedu pramenící z nákupů dluhopisů a hypotékou krytých cenných papírů dosahujících 120 miliard dolarů na měsíční bázi. To vše se dostává na rezervní účty amerických bank, přičemž některé banky mají v plánu tyto rezervy snižovat, ať už z důvodu poklesu čistých úrokových marží či případných změn zmiňovaného poměru SLR. Tento proces proběhne přes absorpci likvidity ze strany bank, které ji budou ochotny přijmout, a přes peněžní trh a jeho sazby.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Na peněžním trhu bude klíčové sledovat pokladniční poukázky vzhledem k tomu, že ministerstvo financí citelně snížilo jejich emisi. To v kombinaci s přebytkem likvidity může znamenat hrozbu poklesu jejich výnosů pod nulu. Přebytek likvidity by pak mohl ovlivnit i mezibankovní sazbu SOFR*, která se během posledních dní dostala na 0,01 %. I přesto, že Fed necílí výnos pokladničních poukázek ani sazbu SOFR, jejich pokles pod nulu by byl nežádoucí z hlediska kredibility udržet krátké sazby v plusu. Fed by na tento scénář mohl reagovat reverzními repo operacemi nebo navýšením sazby na přebytečné rezervy bank (IOER) nacházející se aktuálně na 0,1 %. A pokud by se rozhodl prodloužit výjimku u SLR, o to silnější by jeho kroky měly dopad.

I přes vše výše zmíněné, aktuální situace na mezibankovním a peněžním trhu zatím zásah nevyžaduje. Fed tak ponechá sazbu IOER beze změny. A co se týče výjimky u poměru SLR, ta podle nás bude prodloužena, ovšem nemusí se tak stát hned na středečním zasedání. Tento krok totiž není měnověpolitickým rozhodnutím, tudíž k němu může dojít v podstatě mimo zasedání měnového výboru.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

*sazba SOFR má budoucnu nahradit sazbu Libor

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1925 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,81 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1892 do 1,1987 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,18 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,06 až 26,26 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,86 až 22,09 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter