„Netrpělivější, stále agresívnější“. Rakousko se opevní plotem

Rakousko vystaví plot na hranici se Slovinskem, aby mohlo kontrolovat příliv tisíců migrantů do země. Podle agentury AFP to dnes prohlásila rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová. Zdůraznila přitom, že nejde o zavření hranic a nezmínila ani žádný časový rámec, kdy by měl plot vzniknout.

„Jde o to, abychom zajistili spořádaný vstup běženců do naší země, ne o zavření hranic,“ vysvětlila ministryně v rakouské televizi Oe1. „V posledních týdnech jsou skupiny migrantů stále netrpělivější, agresivnější a emotivnější,“ dodala.

„Situace zde je velmi dynamická. (Denně) nám přechází hranici 3000 až 8000 lidí. Musíme se ale připravit, (že jejich počet může vzrůst) na 12.000,“ řekla Miklová-Leitnerová s tím, že „zadala plány pro výstavbu speciálních technických bariér“. Žádný časový rámec pro vybudování plotu ministryně nezmínila.

Když maďarská vláda před téměř dvěma týdny zavřela hranice s Chorvatskem, začala většina migrantů proudit novou trasou přes Slovinsko a Rakousko. Většina běženců směřuje do Německa, případně dál do severských zemí.

Newsletter