Neviditelná rovnátka, počítače. Jak se proměnila ortodoncie v ČR?

Čeští ortodontisté začali po roce 1989 čerpat inspiraci ze zahraničí a postupně se česká ortodoncie dostala na evropskou a světovou úroveň. Ve video rozhovoru to pro server Roklen24 říká ortodontista a jednatel společnosti PetrOrtho Jiří Petr.

Ortodoncie znamená zjednodušeně rovnání zubů. Při ošetřování pacientů praxe PetrOrtho spolupracuje s celou řadou specialistů v zubním lékařství. „Spolupracujeme se zubními i s čelistními chirurgy na komplexních a závažných vadách,“ řekl Petr.

Jeho klinika zaměstnává pět ortodontistů a čtyři ortodontické asistentky. Do týmu ale patři i dva zubní technici a dvě dentální hygienistky. Na počátku ortodontista vyšetří pacienta a vypracuje návrh léčebného plánu, jakým způsobem je problém třeba řešit. Návrh léčebného zásahu pak konzultuje s pacientem a zvolí vhodnou léčbu.

Ortodoncie se za poslední dobu určitě hodně změnila. Můžete popsat, jak nové technologie ovlivňují váš obor?

Začal jsem s ortodoncií už před revolucí, konkrétně v roce 1984. V té době byl obor v plenkách, používaly se téměř výhradně snímací aparáty, které nebyly dostatečně účinné. Fixní aparáty typu zámečků a drátků se u nás teprve začínaly používat. Po revoluci se to rapidně změnilo, především výchova a vzdělávání ortodontistů. Otevřel se nám svět. Byli jsme schopni přijmout zahraniční odborníky a také se sami v zahraničí inspirovat. Tím jsme se dostali na úroveň, která je srovnatelná s Evropou i světem.

Vaše soukromá praxe také nabízí možnost léčby pomocí neviditelných rovnátek. Můžete nám přiblížit, jak se od těch klasických liší?

Už přes sedm let používáme neviditelná rovnátka firmy Align Tech, která se jmenují Invisalign. Tato firma má celosvětově asi nejvíce klientů. Jsou to snímatelné folie, tedy součásti, které pacient může sám nasadit i sejmout. Mají tak přirozeně výhodu dobré hygieny. Taktéž estetickou, protože rovnátka jsou plně průhledná a nejsou tak tedy při běžné komunikaci vidět.

Tato léčba má ale ještě i další výhody, a to diagnostické a léčebné. Léčba spočívá v počítačové přípravě, kterou si specialista s dodavatelskou firmou virtuálně udělá a na základě toho se sady rovnátek vyrobí v patřičném množství. Jejich správným používáním pak dosáhneme výsledného léčebného efektu. Princip působení je v podstatě stejný, jako u zámkových rovnátek, – jsou produkovány síly, které působí na zuby, a ty se postupně posunují.

Vývoj akcie firmy Align Technology (23.7.2018)

 

Newsletter