New York a Washington ochromila sněhová bouře

AKTUALIZOVÁNO: K východnímu pobřeží USA dorazila mohutná sněhová bouře, která podle předpovědí meteorologů zasáhne přes 80 milionů lidí v desítce amerických států. Washington už zasypalo více než půl metru sněhu, celkem ho v metropoli a okolních městech má do neděle být až 80 centimetrů. Kvůli varování úřadů ustala doprava, letecké společnosti od pátku zrušily přes 9000 letů. Zavřené jsou obchody, školy i mnohé instituce, včetně muzeí či Kongresu. New York oznámil uzavření některých mostů a tunelů. Divadla na Broadwayi zrušila všechna představení. Při nehodách na zasněžených silnicích zemřelo v posledních dnech a hodinách nejméně 11 lidí.

Kvůli očekávané sněhové kalamitě vyhlásilo 11 států a metropole Washington stav nouze. Rekordní příděl sněhu evidují vedle Washingtonu zejména Baltimore a Filadelfie, kde napadlo přes 40 centimetrů. Odtud se sněhová fronta rozšířila na severovýchod až do New Yorku, kde se čeká až kolem 75 centimetrů sněhu. Situaci znepříjemňuje i silný vítr, který přes noc dosáhl například na ostrově Wallops ve Virginii přes 100 kilometrů v hodině.

 

Co dnes rozcvičilo ceny ropy k prudkému, takřka dvoucifernému růstu nad 32 dolarů za barel? Mráz a bouře

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 22. leden 2016

 

Městské autobusy nejezdí od dnešního poledne (18:00 SEČ) rovněž v New Yorku. Guvernér státu New York Andrew Cuomo oznámil, že od 14:30 (20:30 SEČ) se nesmí vyjíždět na všechny silnice v jižní části státu, včetně Long Islandu. Uzavřeny mají být také vnější trasy newyorského metra a část příměstské železnice. V samotném New Yorku pak úřady nařídily uzavření všech mostů a tunelů mezi státy New York a New Jersey. Divadla na Broadwayi zrušila všechna představení.

Už v noci na dnešek bylo v newyorských ulicích více než 2300 odhrnovačů sněhu a sypačů soli. Podle starosty Billa de Blasia mělo město k dispozici 300.000 tun soli.

Ve státech Severní Karolína a New Jersey je podle úřadů bez proudu celkem přes 200.000 lidí.

Ještě před příchodem do hlavního města zasypal v pátek příval sněhu státy jižně a jihozápadně od metropole. Podle CNN jsou již více než 12 hodin uvězněny desítky aut na zcela neprůjezdné dálnici I-75 v Kentucky, kterou zcela zablokovala série dopravních nehod. „Nemáme jídlo ani vodu. Upřímně, kdybychom neměli dost paliva na topení motorem, asi bychom tu zamrzli,“ řekla CNN Dani Garnerová, která na dlouhé hodiny uvázla s manželem a třemi dětmi v této zácpě.

 

Několik hodin stojí nepohyblivé kolony aut rovněž na více než desetimetrovém úseku neprůjezdné silnici u města New Stanton v Pensylvánii.

Při haváriích na zasněžených či namrzlých vozovkách zemřelo podle amerických médií od čtvrtka nejméně osm lidí v Kentucky, Tennessee a Severní Karolíně.

„Má potenciál stát se výjimečně nebezpečnou bouří, která postihne až 50 milionů lidí,“ uvedl šéf meteorologické služby NWS Louis Uccellini. Podle něj může příval sněhu způsobit materiální škody až ve výši jedné miliardy dolarů a paralyzovat třetinu obyvatel žijících v oblasti východního pobřeží Spojených států.

Newsletter