Nezaměstnanost analytiky lehce překvapila. Nejlepší leden od 2008

AKTUALIZOVÁNO – Nezaměstnanost se v lednu zvýšila z prosincových 5,2 % na 5,3 %, což je lepší výsledek než odhadovaných 5,4 %. Úřad práce uvedl, že bez práce bylo 389 416 uchazečů, což je o 8043 osob více než v listopadu, ale o 77 987 méně než před rokem. Zároveň jde ale o nejnižší lednovou hodnotu od roku 2008.

„Stav trhu práce zůstává pro zaměstnance nadále nadmíru příznivý, jelikož rostoucí mzdy zvyšují jejich koupěschopnost a nabízí možnost méně rizikové změny zaměstnání,“ okomentoval dnešní výsledek ekonom finanční skupiny Roklen Jaromír Gec. „To potvrzuje i důvěra spotřebitelů, která v lednu vyrovnala předchozí maximum z ledna loňského roku. Více peněz v kapsách českých domácností je dobrou zprávou i pro tuzemskou ekonomiku jako celek, jelikož jejich spotřeba se stala v uplynulém roce hlavním tahounem hospodářského růstu.“

Menší radost ze současné situace na trhu práce však mají podle Gece zaměstnavatelé, jelikož vyšší mzdové náklady vyvolávají tlak na jejich zisky. „To se již citelně projevilo v datech za 3. čtvrtletí loňského roku a podobný výsledek lze očekávat i v datech za 4. kvartál. Dlouhodobě především průmyslové podniky zdůrazňují nedostatek volné pracovní síly, který momentálně brání dalšímu rozšíření výroby u téměř 27 procent z nich, což je nejvíce minimálně od roku 2005. V porovnání s lednem minulého roku je v průmyslu o více než 9 tisíc více volných pracovních míst,“ dodal.

Co bude dál? „V horizontu tří měsíců očekáváme návrat míry nezaměstnanosti k pětiprocentní hranici a s nástupem sezónních prací by měla zamířit i na nižší úroveň,“ poznamenal Gec.

Jak to vidí Úřad práce?

„Došlo k postupnému útlumu sezonních prací, hlavně ve stavebnictví a v zemědělství. V souvislosti s tím stoupl počet mužů, kteří se hlásili do evidence ÚP ČR,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. Přicházeli podle ní i lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Své podnikání přerušili i někteří živnostníci.

Sadílková zároveň podotýká, že v meziročním srovnání nezaměstnanost stále zaznamenává rekordní hodnoty. „Dlouhodobý prorůstový výkon ekonomiky a poptávka zaměstnavatelů po nových zaměstnancích tak dokázaly sezonní vlivy téměř vyrovnat,“ dodala.

Nejnižší nezaměstnanost byla na začátku roku v Praze, 3,3 procenta. Naopak nejhůře je na tom stále Ústecký kraj s podílem nezaměstnaných 7,9 procenta. Z okresů byla nejnižší nezaměstnanost v Rychnově nad Kněžnou a v Praze-východ, shodně 1,8 procenta. Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr hlásí 36 regionů. Na Karvinsku byla míra nezaměstnanosti 10,4 procenta, což je nejvíce v zemi.

Ve srovnání s prosincem nezaměstnanost v lednu rostla v 71 regionech, v pěti klesla a v jednom se nezměnila. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá 2,9 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,8), Jeseník (13) a Ústí nad Labem (10,6).

Zaměstnavatelé měli v lednu největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, dělníky, kuchaře, uklízeče, pracovníky ostrahy, svářeče, řezače plamenem a páječe nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. V plném proudu je také zimní sezona v horských střediscích. V řadě z nich nezaměstnanost prakticky zůstala na stejné úrovni jako v prosinci. Tamní zaměstnavatelé hledali ve větší míře trenéry a instruktory lyžování, obsluhu vleků nebo pracovníky v hotelových provozech.

V evidenci Úřadu práce bylo nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii.

Newsletter