Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 6 procent

Nezaměstnanost v Česku v září klesla ze srpnových 6,2 procenta na rovných šest procent. Navázala tak na srpnový pokles po mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci. Lidí bez práce bylo 441.892, což je nejméně od března roku 2009. Oznámil to dnes Úřad práce ČR. Ekonomové v anketě Bloomberg očekávali pokles nezaměstnanosti na 6,1 %.​

Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v září totiž činila 7,3 procenta. Podíl nezaměstnaných je nejnižší nejméně od ledna 2013, kdy úřad přešel na nový ukazatel nezaměstnanosti. 

„Zářijová míra nezaměstnanosti příjemně překvapila. Její pokles se čekal, ale ne až takový. Již letos se míra nezaměstnanosti dostane pod úroveň šesti procent, kde však z důvodu nástupu zimní sezóny nesetrvá. Trvaleji klesne pod šest procent v příštím roce, kdy lze také čekat dodatečné zesílení tlaku na růst mezd. Právě při hodnotě míry nezaměstnanosti trvaleji nižší než šest procent totiž zintenzivňují jevy, jako je přetahování vhodných zaměstnanců, které pochopitelně tlačí na růst mezd. Z růstu mzdové hladiny bude mít následně radost i Česká národní banka, neboť pomůže přiblížit míru inflace jejímu inflačnímu cíli ve výši dvou procent. Toho však ani tak nebude dosaženo před rokem 2017,“ komentuje zveřejněné číslo hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda

Uchazečů o zaměstnání bylo ke konci září o 8774 méně než v srpnu, a oproti loňskému září dokonce o 87.206 méně. Z celkového počtu lidí bez práce bylo 424.269 schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Volných míst evidoval pracovní úřad koncem září 108.573, což bylo nejvíce od prosince 2008.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo celkem 71 okresů, kdežto nárůst jen šest. Nejnižší nezaměstnanost měl okres Praha-východ, a to 2,7 procenta, a po něm například Rychnov nad Kněžnou s rovnými třemi procenty a Prachatice s 3,1 procenta. Naopak nejvyšší byl podíl lidí bez práce na Mostecku, kde činil 11,5 procenta. Druhou nejvyšší nezaměstnanost evidoval Úřad práce na Karvinsku s 11,1 procenta a třetí nejvyšší na Ústecku s 10,7 procenta.

V mezinárodním srovnání se Česká republika podle Úřadu práce drží dlouhodobě pod evropským průměrem nezaměstnanosti. Podle posledních sezónně očištěných údajů evropského statistického úřadu za srpen mělo Česko druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropě po Německu.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter