Nezaměstnanost v ČR zůstává na 7,4 %. Trh práce pod vlivem protichůdných tendencí

(Doplněno o komentář 11:02) Podíl nezaměstnaných osob zůstal v červenci na 7,4 %, v červenci minulého roku dosahovala nezaměstnanost 7,5 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl v červenci o 0,8 % na 541 364, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 3,2 %.

Meziměsíční pokles byl zaznamenán ve 20 okresech, největší v okresech Písek (o 4,5 %), Jeseník (o 4,0 %), Český Krumlov (o 3,7 %) a Jindřichův Hradec (o 3,5 %). Meziměsíční nárůst byl zaznamenán v 57 okresech, největší v okresech Plzeň-sever (o 4,6 %), Plzeň-město (o 4,3 %), Jihlava (o 3,3 %) a Náchod (o 3,0 %).

Podle posledních dostupných údajů míra nezaměstnanosti zpracovávaná EUROSTATEM pro mezinárodní srovnání byla v červnu 2014 v ČR 6,0 %, v EU28 9,9 %.  Nižší než v ČR byla v Rakousku (4,9 %), Německu (5,0 %), Maltě (5,1 %) a Lucembursku (5,8 %). Vyšší než průměr EU28 byla v Bulharsku (11,0 %), v Itálii (11,2 %), v Irsku (12,2 %), v Portugalsku (13,5 %), na Slovensku (13,6 %), na Kypru (14,5 %), v Chorvatsku (15,1 %) a ve Španělsku (23,9 %). Za Estonsko, Řecko, Lotyšsko, Maďarsko a Velkou Británii údaje za červen nejsou zatím k dispozici (poslední dostupné údaje za březen 2014 resp. duben a květen 2014, byly vyšší než míra nezaměstnanosti v ČR).

„Na trhu práce by se mělo v následujících měsících střetnout několik protichůdných tendencí. Na jedné straně pokračuje růst průmyslu, což přináší nabírání nových zaměstnanců (o tom svědčí jak měsíční statistiky pro průmyslovou produkci, tak aktuální průmyslový PMI index). Ekonomické oživení by mělo příznivě působit i na další sektory, jako jsou služby a stavebnictví. Tomu by měl pomoci i plán vlády na růst veřejných investic (i když hlavní fiskální impuls by měl přijít až v příštím roce),“ uvádí ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

„Na druhou stranu budou na růst nezaměstnanosti tlačit negativní sezónní faktory. V Q3 14 to bude zmíněný nástup absolventů, s blížící se zimou pak tradiční ukončení sezónních prací a v závěru roku i vypršení smluv na dobu určitou. V našem výhledu tak předpokládáme pokles míry nezaměstnanosti na letošní minimum 7,2 % během června, ke konci roku pak očekáváme 7,7 % bez sezónního očištění.,“ dodává Dřímal.

Rizikem pro tento vývoj je podle něj vystupňování krize na Ukrajině a negativní dopady sankcí vůči Rusku a ruských protiopatření. „Někteří výrobci především v potravinářství už začínají hrozit propouštěním, pro celkový dopad na ekonomiku České republiky i EU je však potřeba vyčkat na reakci vlád a EU.“

Newsletter