Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Nezaměstnanost v Německu dál klesá. Ekonomika zesiluje

Celková míra nezaměstnanosti v Německu v lednu vzrostla na sedm procent z prosincových 6,4 procenta. To jsou ale sezónně neočištěné údaje, jejichž růst nepřekvapuje. Očištěná data ukazují, že nezaměstnaných o 9 tisíc ubylo a míra nezaměstnanosti klesla na 6,5 procenta po vzestupné revizi prosince na 6,6 z 6,5 procenta. V absolutních číslech nezaměstnaných v Německu ubývá čtvrtým měsícem v řadě. Celkově jsou bez práce ve zhruba 80milionovém Německu tři miliony lidí. 

Celkový počet lidí bez práce se oproti prosincovým hodnotám zvýšil o 268.000 lidí na 3,032 milionu, což je ale o více než 100.000 méně než loni v lednu. Podle sezonně očištěných údajů počet nezaměstnaných klesl v lednu o devět tisíc na 2,836 milionu. 

„Pracovní trh navazuje na dobrý vývoj z loňského roku. Za nárůstem nezaměstnanosti v lednu stojí především sezonní důvody,“ prohlásil šéf spolkového úřadu práce Frank-Jürgen Weise. Řekl, že obdobné výkyvy jsou kvůli zimnímu útlumu v určitých odvětvích běžné. Nynější zimní růst nezaměstnanosti je ale podle něj menší než v uplynulých letech. 

Německou ekonomiku letos zasáhl hospodářský útlum klíčových obchodních partnerů v eurozóně. Negativní dopad má také ukrajinská krize, která vedla k prudkému poklesu německého exportu do Ruska. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá také řada českých podniků. 

Data, přicházející z ekonomiky v poslední době, ale ukazují na její zesilující dech. Důvěra spotřebitelů ne nejvýše od roku 2001. Růstu ekonomiky zřejmě pomůže spouštěné QE Evropské centrální banky a nízké ceny energií. „Směr ekonomiky je dobrý. Pracovní trh dále zesílí. Lidé mají práci, za ni peníze, mohou utrácet. Nezaměstnanost bude dále klesat,“ míní Jens Kramer, ekonom NordLB v Hannoveru ve svém vyjádření pro Bloomberg.

Newsletter