Nezaměstnanost v USA opět překvapuje, tvorba míst dál slušná

Pravidelný měsíční report z amerického trhu práce je vždy očekáván s napětím a dnes tomu nebylo jinak. Klíčové údaje vyznívají na první pohled smíšeně. Zatímco míra nezaměstnanosti v největší ekonomice světa překvapila dalším poklesem, a to na nejnižší úroveň od července roku 2008, tvorba pracovních míst zklamala.

Podle vládní zprávy vzniklo za říjen v americké ekonomice 214 tisíc pracovních míst, což znamená pokles oproti „zářivému“ reportu za září, který informoval o tvorbě 248 tis. míst, a údaj byl dnes navíc vzestupně revidován na 256 tis. Pro říjen bylo očekáváno zpomalení tempa vzniku pracovních pozic na 235 tis., dnešní statistika je tak mírným zklamáním. Je ale třeba dodat, že přírůstek pracovních míst přesáhl laťku 200 tisíc již devátý měsíc v řadě, což značí určitou stabilní apetit firem po nových zaměstnancích.

Pouze soukromý sektor vytvořil 209 tisíc nových pracovních míst, pod konsensem 225 tis. i zářijovým výsledkem 244 tisíc. Mile překvapil sektor výroby, kde tvorba zrychlila z 9 tis. na 15 tis. míst, nad očekávaných 10 tis. Celkový vládní údaj vyznívá o něco hůře ve srovnání se statistikou ADP za stejné období, která naopak příjemně překvapila číslem 230 tis., o 10 tis. nad očekávání.

Akciový trh nicméně přijal report bezprostředně pozitivně, což vyjadřují futures na hlavní indexy, které připisují zisky 0,2 % až 0,3 %. Podobně dolar, který se vůči euru vrátil pod 1,2400 a posílil až na 1,2374 EURUSD. Za tím stojí především nečekaný pokles míry nezaměstnanosti, která se drží již delší dobu u 6letých minim a dnes se snížila o další desetinu procenta na 5,8 %, ačkoli konsensus byl nastaven na udržení zářijové úrovně.

Americká ekonomika drží vysoký růst i ve třetím čtvrtletí

Newsletter