Nezaměstnanost vzrostla. Kvůli přílivu absolventů

Červencová míra nezaměstnanosti vykázala podle očekávání nepatrný nárůst oproti červnové hodnotě, a to na 6,3 procenta. Červencový růst nezaměstnanosti v porovnání s červnem je takřka pravidelným, každoročním jevem. Je patrný i v časech hospodářské expanze. Nejde o znepokojivý jev – například počet uchazečů na jedno volné pracovní místo zůstává shodný jako v červnu (4,7 uchazeče).

Důvodem je příliv nových absolventů na pracovní trh. Ten během letních měsíců působí na růst nezaměstnanosti, zatímco pokračující zlepšující se stav tuzemské ekonomiky tlačí na její pokles. Po odeznění „absolventské přílivové vlny“ bude od září do začátku zimy míra nezaměstnanosti opět citelně klesat. Tak jako v první polovině roku. Míra nezaměstnanosti tak za celý letošní rok vykáže hodnotu 6,4 procenta.

V červenci celkový počet uchazečů o zaměstnání vzrostl o 1,1 procenta na 456 341, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o 1,1 procenta na 98 055 a podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 6,3 procenta. 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Navzdory k celoročnímu citelnému poklesu míry nezaměstnanosti zatím nedochází k odpovídajícímu tlaku na růst mezd. To je ovšem pouze přechodná záležitost, daná také tím, že pracovníci, kteří získávají zaměstnání v současné době, se mnohdy řadí spíše k těm s podprůměrnou mzdou. Vyšší tlak na růst mezd lze čekat v druhé polovině roku a hlavně pak v roce 2016, až míra nezaměstnanosti trvaleji klesne pod úroveň šesti procent.

Newsletter