Nezaměstnaných v Německu nečekaně přibylo

Počet nezaměstnaných v Německu se v červnu zvýšil, míra nezaměstnanosti ale zůstala beze změny na květnových 6,7 procenta. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.

Počet registrovaných nezaměstnaných podle těchto údajů meziměsíčně stoupl o 9000 na 2,916 milionu lidí. Analytici v anketě agentury Reuters naopak počítali s poklesem, a to o zhruba 10.000 osob.

Bez sezonního očištění se počet nezaměstnaných nicméně snížil o téměř 32.000 osob na 2,883 milionu a míra nezaměstnanosti klesla o 0,1 procentního bodu na 6,5 procenta.

Německý hospodářský institut Ifo minulý týden zvýšil odhad letošního růstu německé ekonomiky na rovná dvě procenta z dříve předpokládaných 1,9 procenta. Příznivý vývoj ekonomiky by měl podle institutu vést k dalšímu poklesu nezaměstnanosti a ke zvyšování mezd.

V letošním prvním čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt Německa proti předchozím třem měsícům o 0,8 procenta. Tempo růstu tak bylo nejrychlejší za poslední tři roky a dvojnásobné ve srovnání s posledním čtvrtletím loňského roku.

Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení eurozóny a závisí na ní i řada českých podniků. Dnešní data o podmínkách v průmyslu eurozóny ukázala na negativní revizi proti předběžnému údaji právě u Německa, číslo ale zůstává v pásmu oživení. Naopak v útlumu zůstává ekonomika Francie.

Newsletter