Nigérie, retail banking a FinTech, Zn: 92 %

Podle PricewaterhouseCoopers (PwC), která vydala minulý víkend FinTech Survey 2017 týkající se Nigérie, bude tamní retailové bankovnictví spolu s platebním sektorem nejvíce zasaženým odvětvím, a to díky příchodu nových FinTech společností deroucí se na trh tohoto afrického státu.

FinTech je odvětví skládající se ze společností, které využívají nové technologie a inovace s dostupnými zdroji, aby mohli soutěžit na trhu s tradičními finančními institucemi v poskytování finančních služeb.

Cílem průzkumu bylo zjistit, jak velký je vzestup FinTech v nigerijském odvětví finančních služeb, jeho potenciální dopad na účastníky trhu a možné scénáře, které mohou následovat po jejich přijetí.

Afrika 21. století: nová „země příležitostí“?

Průzkum tvrdí, že největší dopad bude „překvapivě“ na retailové bankovnictví a převody finančních prostředků, kde míra dopadu dosáhne až 92 % ​, respektive 85 procent s tím, že FinTech společnosti přetvářejí konkurenční prostředí finančních služeb a dochází tak k rozmazání hranic, které definují hráče pohybující se v tomto odvětví.

„Jejich nabídky služeb se pohybují od těch konkurujícím finančním službám, jako např. alternativní úvěry, až ke službám sahajících k vrcholu stávajících bankovních služeb. Mimoto FinTech může v některých směrech napomáhat v určitých ohledech samotným bankám. S využitím nejnovějších mobilních, cloudových a digitálních technologií se Nigérie čím dál tím více stává domovem mnoha FinTech firem, které se nějakým způsobem snaží prosadit v sektoru bankovnictví“, uvedla PwC.

Afrika – kontinent na vzestupu?

Průzkum PwC také ukázal, že současní poskytovatelé finančních služeb v Nigérii vidí měnící se potřeby zákazníků jako nejpádnější důvod, proč budou mít FinTech firmy dopad na jejich podnikání, přičemž až 60 procent respondentů uvedlo, že do roku 2020 bude až 40 procent firemních finančních služeb ohroženo samostatně se rozvíjejícími FinTech společnostmi.

Experti již dlouho banky upozorňují, že je výhodnější uzavírat s FinTech společnostmi partnerství a pomáhat jim tak v jejich začleňování, než se snažit s nimi bojovat. Zda budou FinTech a bankovní sektor v tomto africkém státě přátelé nebo nepřátelé, se teprve ukáže. Nigérie však není, co se týče vzestupu odvětví FinTech, zdaleka osamocena.

Globální investice do odvětví FinTech v letech 2010 až 2016 údajně dosáhly 80 miliard dolarů. Rozvoj FinTech je lidmi obecně vcelku oceňován, respondenti však také poznamenávají, že FinTech umožní odblokovat více příležitostí pro větší množství zdrojů příjmů a rovněž budou sníženy provozní náklady.

Nezastavitelný vzestup afrického FinTech mění chování Afričanů

Poradní partner a hlavní ekonom PwC v Nigérii, Dr. Andrew S. Nevin, řekl: „FinTech podporuje zákazníky tím, že jim dává služby, které jsou poskytovány prostřednictvím technologických aplikací na mobilním zařízení zákazníka. To umožňuje spotřebitelům pohodlně iniciovat a provádět transakce, připojovat se k třetím stranám a přistupovat k informacím bez omezení.

„Význam FinTech se zvyšuje po celém světě a jejich úspěch ve finančních službách je velkou výzvou tradičnímu bankovnictví, které by mělo nabídnout spektrum strategických odpovědí. Nicméně ne všechny FinTech výmysly představují stejné hrozby nebo příležitosti. V některých případech bude FinTech vnímán spíše jako nátlak na nutné inovace a neustálé zlepšování.

Přestože více než polovina respondentů vnímá důležitost blockchainu, zatím však nedokážou formulovat obchodní odpověď na tento trend.

Kratochvíl: Zkostnatělé banky jsou živou vodou pro FinTech

Newsletter