Nízká likvidita na trzích pokračuje… další 3 důvody

Kam se poděly objemy na akciových burzách? Nedávno jsme v článku na Roklen24.cz zmínili 7 důvodů nízké likvidity. Mezitím se index Dow Jones vyšplhal na nové historické maximum a překonal hranici 17.000 bodů. Dnes přidáme další 3 vysvětlení nízké likvidity. Růst akcií na nová maxima totiž může být nebezpečný, pokud není podpořen silnými objemy nebo právě argumenty, proč jsou objemy nízké.

8. Aktivita vysokofrekvenčních obchodníků (HFT). Její podíl na akciových obchodech v USA od roku 2009 stabilně klesal a letos se zřejmě dostane na 7leté minium 48,5 %. V roce 2009 přitom podle výzkumné agentury Tabb Group tvořil podíl HFT obchodů na celku 61 %. S tím, jak se snížila volatilita na trzích, klesá i aktivita HFT obchodníků, což přispívá k omezení likvidity na trzích.

9. Devátým bodem naší analýzy nízké likvidity na trzích je přesun investorů z akcií do dalších sofistikovanějších forem investování: futures a opcí. Jak ukazuje graf v galerii, průměrný denní objem obchodů s futures se od roku 2008 zvyšuje, letos roste o 15 % a je devítinásobný ve srovnání s rokem 2007. Méně razantní nárůst zaznamenaly i obchody s opcemi. Obchodování s futures kontrakty a akciovými opcemi přitom výrazně roste u individuálních investorů, jejichž podíl na těchto derivátových trzích činí již 24 procent. Podle Ryana Detricka ze SeeItMarket.com jsou investoři sofistikovanější, lépe řídí své peníze s efektivnějším vyvážením svých pozic pomocí futures a opcí, než při klasickém obchodování s akciemi.

10. I velké investiční banky vykazují nižší obchodní aktivitu. A není to jen důsledek nové regulace (tzv. Volckerovo pravidlo v rámci Dodd-Frankova zákona z roku 2010 proti nadměrným spekulacím bank a obchodování na vlastní účet), ale také nižší poptávky klientů. Celkový objem obchodů s akciemi poklesl v 1. čtvrtletí roku 2014 u velkých amerických bank meziročně o 27 %.

Na závěr, k bodu 4 našeho předchozího článku připojujeme nový graf, který zajímavě ilustruje vzestup indexových fondů a indexových ETF na úkor tradičních aktivně vedených fondů. Je zřejmé, že peníze putují v čím dál větší míře do pasivních fondů, které mění své portfolio výjimečně, tudíž negativně ovlivňují likviditu na trzích.

Takže i tentokrát konstatujeme, že jsou nižší objemy obchodů s akciemi, minimálně na amerických burzách, důsledkem spíše „nového pořádku“, resp. změny chování investorů, jejich vyšší opatrnosti a sofistikovanosti.

Newsletter