Nobelista, který se bojí trhů: Zázračná daňová reforma nebude

Profesor ekonomie chicagské univerzity a poslední držitel Ceny Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy Richard H. Thaler se bojí současné situace na finančních trzích. Podle slov čerstvého nobelisty si trhy dávají „šlofíka“, přestože se svět nachází v nejistém období. Vyjádřil tak obavu nad velmi nízkou volatilitou, informovala agentura Bloomberg, a k tomu navíc ještě zkritizoval republikánskou strategii. Podle Thalera se tak žádná zázračná daňová reforma, na kterou všichni netrpělivě čekají, konat nebude.

Index S&P 500 od listopadového zvolení Donalda Trumpa znovu a znovu dosahuje nových historických maxim. Důvod? Označit můžeme relativně slušný vývoj největší ekonomiky světa, ale především možná až příliš horlivá očekávání, například ohledně snížení daní. Thaler se, jakožto příznivce behaviorální ekonomie, celý život věnuje iracionálnímu ekonomickému chování, a proto vyjádřil své pochybnosti nejen o nízké volatilitě na trzích, ale i o pokračujícím optimismu mezi investory.

Další „Nobelovka“ pro behavioralisty: Letos oceněn Richard Thaler

„Nacházíme se v nejrizikovějším období našeho života, a přesto se zdá, že si akciový trh dává šlofíka. Přiznávám, že tomu jednoduše nerozumím. Nevím jak vy, ale já jsem nervózní,“ řekl Thaler v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Když jsou investoři nervózní, jsou náchylní k tomu, aby je trh ‚nachytal‘. Pokud je růst akcií stále spojen s očekávanou daňovou reformou, tak je to chyba. Obchodníci už měli dávno ztratit důvěru v to, že bude vůbec někdy realizována,“ dodal ekonom.

Richard Thaler si v tomto tématu pevně stojí za svým názorem. V rozhovoru se divil, kde by „někdo bral důvěru v to, že se reforma vůbec uskuteční“, což nutně pramení z jeho již nějakou dobu trvající kritiky, která se týká nejen samotného Trumpa, ale celkově i republikánů.

Když se řekne zisk. Aneb když se tři investoři hádají v hospodě

„Vedení republikánů se nezajímá o nic oboustranně, návrhy chtějí prosadit jen podporou vlastní strany. K tomu ale potřebují jednotnost, kterou nemají. Prezidentova strategie urážet ty, od kterých potřebuje hlasy, se také nezdá, že by situaci zlepšovala. Ale možná jen uvažuje hlouběji než já,“ narážel Thaler na Trumpovu nedávnou roztržku s republikánským senátorem Bobem Corkerem, který prezidenta osočil z toho, že vede USA to „třetí světové války“ a že „šíří chaos“.

Čtyřicátý pátý prezident USA v úterý uvedl, že v příštích několika týdnech plánuje upravit návrh daňové reformy. Nikdo z jeho okolí však nekomentoval, jak by případné změny měly vypadat. Důvodem je pravděpodobně rozčarování, které původní osnova vzbudila především u střední třídy. Trump pak zároveň popřel obavy o menším počtu hlasů, které zavládly po jeho slovní přestřelce s republikánem Corkerem. Novináře naopak ujistil o tom, že se jeho návrh stal „velmi populární“.

Dobrá zpráva? Trumpova velkolepá daňová reforma je prý připravena

Republikán ze státu Texas Kevin Brady pro Bloomberg uvedl, že jeho komise, která je hlavní komisí pro tvorbu daňových změn, představí plán „velmi brzy“, a to poté, co obě komory Kongresu schválí nový rozpočet. Senát by měl hlasovat o schválení rozpočtu během příštího týdne.

Newsletter