Nobelista Shiller: Akcie držte dál. Býčí trh může pokračovat léta

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii a světoznámý ekonom Robert Shiller má na současný akciový trh optimističtější názor než většina jeho kolegů. V exkluzivním rozhovoru pro americkou CNBC bylo jeho hlavní zprávou pro investory, aby nad akciemi ještě nelomili rukama.

Shiller je opravdovým expertem na akciový trh. Před necelými dvěma desetiletími se mu jako jednomu z prvních povedlo upozornit na přicházející tržní kolaps, a to před vrcholem dot-com bubble.

Na otázku, jak vidí současný stav na akciových trzích, odpověděl přímočaře a optimisticky. „Držte ve svém portfoliu nějaké akcie. Od dneška do příštího významného propadu mohou klidně vzrůst o 50 procent. To se stalo v roce 2000. Po tom, co akcie dosáhly relativně podobné úrovně a na moment se jejich ceny zastavily, rostly o dalších 50 procent. Nejsem proti investování do akcií. Samozřejmě je nutno zvážit i jiné alternativy, ale pokud chcete diverzifikovat, tak americké akcie jsou ten pravý způsob,“ míní nobelista Shiller.

Wall Street je silně nadhodnocená. Čeká akciový býk na porážku?

Upozornil zároveň na rekordní hodnotu cyklicky očištěného P/E. Tento ukazatel vynalezl sám Schiller. Je počítán vydělením ceny akcie a průměrným ziskem akciového indexu za deset let, současně je očištěný o inflaci. Přestože je však tento ukazatel CAPE na hodnotě 29, což je významně vyšší než jeho historický průměr 17, tak ekonom, i přes dříve zjištěnou korelaci mezi vysokým CAPE a desetiletým ziskem indexu, ještě nevidí konec býčího trhu.

„Myslím, že existuje reálná možnost, aby ceny akcií a nemovitostí pokračovaly v růstu ještě několik let. Předpověď ale není podložena žádným výzkumem,“ dodal profesor Yaleovy univerzity.

Jak poznat, kdy se blíží konec býčího trhu?

Newsletter