Nokia dokázala zpomalit pokles tržeb, ziskem překonala odhady. Akcie +8 %

Finská společnost Nokia, která letos prodala svou divizi mobilních telefonů do rukou Microsoftu, ziskem i tržbami ve druhém čtvrtletí překonala očekávání. Očištěný zisk na akcii dosáhl 6 centů, zatímco konsensus analytiků (Bloomberg) byl nastaven na 4,5 centu. Tržby klesly o 7 % na 2,94 mld. EUR a převýšily průměrný odhad 2,92 mld. EUR.

Bez započtení zisku z prodeje mobilní divize a ukončení s ní souvisejících činností byla firma ztrátová. Výši ztráty ale snížila na 26 milionů eur ze 113 mil. EUR před rokem.

Vedení firmy převzal v květnu po prodeji mobilní divize Microsoftu za 7,5 mld. USD Rajeev Suri. Společnost se nyní soustředí na lukrativnější oblast síťového připojení, kde soupeří s většími konkurenty Ericsson a Huawei Technologies.

Tržby síťové divize ve čtvrtletí zpomalily pokles na 8 procent ze 17 procent v předchozím kvartále. Vedení společnosti uvedlo, že ve druhém pololetí již očekává zlom k růstu tržeb. Provozní marže Nokie v divizi, která nyní zajišťuje zhruba 90 procent tržeb, činila ve druhém kvartále 11 procent, zatímco ve srovnatelném období před rokem to bylo 11,8 procenta. Nokia se k výši marže vyjádřila o něco optimističtěji, když uvedla, že ta by se měla držet „mírně nad“ horní hranici dříve stanoveného cíle 5 až 10 procent.

Akcie Nokia, od začátku roku téměř o 7 % silnější, dnes na výsledky reagují růstem na helsinské burze o 8 %. 

Newsletter