Nová čínská bublina?

Vzniká nám před očima nová bublina? Podle některých analytiků ano. Tvrdí, že čínská bublina se přesunula z akciového trhu do nové třídy aktiv – podnikových dluhopisů.

„Korporátní dluhopisy se staly dalším důležitým úvěrovým kanálem, který si udržuje meziroční nárůst nad 20 procenty. Výnosy dluhopisů prudce klesly a kreditní spready se pozoruhodně stlačily,“ napsal nedávno analytik Société Générale Wei Yao.

„Exodus investičních fondů z akciového trhu jistě pomohl, ale pákový efekt se rychle rozšířil také v investicích do dluhopisů.“ Ve třetím čtvrtletí objem dluhopisových repo operací prudce vzrostl – čtvrtletně o 13 procent a o 81 procent meziročně na 155,8 bilionů jüanů a má nejvyšší čtvrtletní objem vůbec. Je to nová oblast finančního systému, na kterou je třeba dávat pozor.

Dluhopisové repo operace jsou tak pro držitele podnikových dluhopisů cestou jak vyměnit své dluhopisy za krátkodobé úvěry, které pak můžou použít na nákup jiných aktiv. To je hlavní důvod, proč je důležité všimnout si objemu těchto transakcí. Vyplývá z nich, že firemní dluhopisy jsou používány jako páka, a že tato bublina, pokud se o bublinu jedná, se pouze rozšiřuje.

Societe Generale není jediná, která tento trend pozoruje. Zaměřuje se na něj celá Wall Street.

„Schopnost dostát svým závazkům se dále zhoršuje ve většině odvětví. Tempo tohoto zhoršení je ale obzvláště alarmující u komoditních společností, u nichž podíl EBIT v nekrytých dluzích v roce 2014 vzrostl na více než 50 procent celkového dluhu,“ poznamenává Macquire. A co víc, čínské společnosti se staly méně ziskové. Rentabilita investovaného kapitálu se snížila a index cen výrobců byl v Číně v deflačním režimu po několik měsíců. Firemní marže jsou ředěny a splatit dluh je těžší.

Analytici čekají, jak bude čínská vláda reagovat. Analytici HSBC informovali o tom, že vláda „vstupuje do nezmapovaného území“, která bude vyžadovat „nový způsob myšlení“. To, čeho jsme svědky, je růst nového, propojeného dluhového trhu v zemi.

 

Newsletter