Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Nová hackerská hrozba?

Experti na kybernetiku varují, že rostoucí popularita přenosných elektronických zařízení a fakt, že si je lidé nosí do kanceláří, může představovat pro letošní rok hlavní hrozbu byznysu. Celá řada společností, od Apple po LG, představila smartwatch neboli chytré hodinky. Přichází ty jako tikající bomba roku 2015? Podle průzkumu CCS Insight by měl počet prodaných kusů v letošním roce dosáhnout 75 milionů zařízení, což je meziročně 158procentní nárůst.

Uživatelé stále více využívají nejnovější vymoženosti a zajímají se o přenosná zařízení. Hackerům se tak otevírají nové fronty k útokům. „Přenosná zařízení jsou nepřímo napojena k firemním sítím pomocí BYOD zařízení (bring your own device),“ poznamenal pro CNBC Bogdan Botezatu, senior analytik internetových hrozeb antivirové společnosti BitDefender.

V čem je hrozba?

Průzkum mezi 800 vedoucími IT pracovníky zjistil, že téměř 80 procent evropských společností zaznamenalo rostoucí počet zaměstnanců, kteří si nosí přenosná zařízení na svá pracoviště, a 77 procent z nich jejich používání aktivně podporuje.

Co konkrétního podnikům od těchto zdánlivě nevinných zařízení hrozí? Mnoho z těchto elektronických pomocníků je připojeno k telefonu, který je zase propojen s pracovními mailovými účty nebo s jinými citlivými firemními informacemi. Pokud by bylo zařízení napadeno, útočník by se mohl potenciálně dostat právě k těmto datům. Spotřebitelé ovšem používají přenosná zařízení také pro fitness účely či sledování osobních údajů, jako je například poloha nebo srdeční činnost. Bezpečnostní experti poznamenávají, že tyto informace jsou často prodávány třetím osobám pro různé účely, například reklamní.

Jejich přenos však může být nebezpečný. V případě, že komunikace těchto údajů není šifrována, mohou být snadno zachyceny. To by mohlo dát hackerům přístup k osobním informacím, jako je e-mailová adresa, jméno nebo dokonce informace o poloze daného člověka. Tyto informace by pak mohly být snadno zneužity například k vytvoření nevyžádané pošty, která se tváří jako autentická, ovšem obsahuje nebezpečný odkaz. V případě, že uživatel na tento odkaz klikne, umožní hackerovi vstup do firemní sítě.

Raimund Genes, CTO společnosti Trend Micro, varoval, že výrobci těchto přenosných zařízení jim nezajišťují dostatečnou bezpečnost. „Vždy jste více ohrožen v případě, že o vás útočník víc ví. Čím více dat v cloudu máte spojených s osobním profilem, tím větší je pravděpodobnost, že je někdo zneužije proti vám,“ poznamenal Genes na tech veletrhu CeBIT v německém Hannoveru.

Velký den Applu: Apple Watch a nový MacBook

Newsletter