Nová hrozba: Miliardy dolarů špatných úvěrů v ropě

Největší americká banka JPMorgan bude muset posílit rezervy o 1,5 miliardy dolarů, pokud ceny ropy zůstanou u 25 dolarů za barel. Goldman Sachs hodnotí jako nekvalitní dvě pětiny úvěrů a příslibů financování do sektoru ropy a plynu. Právě peníze, spojené s černým zlatem, se stávají novou hrozbou, visící nad největšími světovými bankami. 

Goldman Sachs ke konci roku 2015 držela úvěry a budoucí přísliby úvěrů do projektů v oblasti ropy a plynu v objemu 10,6 miliardy dolarů. Za 4,2 miliardy dolarů z tohoto čísla to byly peníze do firem, hodnocených z pohledu ratingu v neinvestiční, jinak řečeno prašivé úrovni.

Obavy o zdraví bank po poklesu cen ropy o dvě pětiny za poslední rok seslala finanční sektor v rámci širšího amerického indexu S&P 500 o sedminu níže za shodnou dobu.

Se svou expozicí vůči ropě ale Goldman Sachs není zdaleka v pozici toho největšího. Citigroup registruje podle dat Bloomberg úvěry a přísliby za zhruba 58 miliard dolarů, Wells Fargo za zhruba 17 miliard dolarů.

Čerstvě to je největší americká banka JPMorgan, která oznámila, že bude potřebovat posílit rezervy proti úvěrům a příslibům posílil o 1,5 miliardy amerických dolarů, pokud by cena ropy na horizontu příštího roku a půl měla zůstat v blízkosti hranice 25 dolarů za barel. V prvním čtvrtletí na tyto účely ze své ziskovosti ukrojí zhruba 500 milionů dolarů. Podle firmy je „prašivě“ hodnoceno 61 procent celkové expozice vůči servisním službách pro ropný průmysl.

 

Významní světoví producenti ropy se dohodli na zmrazení těžby.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 16. únor 2016

 

Už v lednu finanční ředitelka JPMorgan Marianne Lake prohlásila, že při ceně ropy kolem 35 dolarů bude muset banka sehnat dalších 750 milionů dolarů. Aktuální realitou je cena americké lehké ropy WTI pod 32 dolary za barel, severomořské ropy Brent u 34 dolarů za barel.

Stávající ceny ropy JPMorgan seberou podle slov finanční šéfky kolem desetiny celkového zisku. Letos chce JPMogan zavřít v rámci úspor kolem 150 svým poboček.

Saúdskoarabský ministr pro ropu v úterý prohlásil, že doufá v březnovou schůzku OPEC, která dohodne omezení dodávek ropy na trh, ale ne její produkce jednotlivými zeměmi. Naimi také prohlásil, že přes četná obvinění Saúdská Arábie nevyhlásila žádnou válku břidlicové těžbě. Saúdové se podle něj ani neženou za tržním podílem, pouze „naplňují zájem svých zákazníků“.

Newsletter