Nová šance pro fanoušky kryptoměn

Společnost Crypto & Mining Investments je šancí pro fanoušky kryptoměn, kteří chtějí získat atraktivní výnosy. Portfolio je diverzifikováno mezi kryptoměny, akciové tituly a těžbu kryptoměn. „Máme zajištěnou fixní cenu energie. To je v miningu klíčové. Díky tomu umíme i za této situace generovat zajímavé zisky,“ řekl serveru Roklen24 Juraj Krúpa, CEO a Portfolio Manager společnosti Crypto & Mining Investments.

Vzpomenete si, kdy jste poprvé zaplatil bitcoiny?

Několik let zpět, ale přesné datum vám nepovím. Kupoval jsem tehdy elektroniku z Číny.

Současný svět kryptoměn nevypadá úplně růžově. Kvůli obrovskému propadu cen se kryptoměny mnohým už nevyplatí těžit. Například největší výrobce těžebního hardware Bitmain zavřel svou evropskou pobočku a jeho šéfové rezignovali. Jak se dotkl tento propad vás?

Samozřejmě vývoj sledujeme, nicméně tento propad se nás příliš nedotkl, jelikož disponujeme předem dohodnutým kontraktem s předním dodavatelem elektrické energie v ČR, a proto máme zajištěnou fixní cenu energie. To je v miningu klíčové a díky tomu umíme i za této situace generovat zajímavé zisky. Myslím si, že toto je zásadní vstupní bariéra pro individuální investory, kterým proto nabízíme možnost spolupráce s námi.

Necháváte si po vytěžení kryptoměny nebo je ihned prodáváte? Proč?

Toto je individuální. Záleží vždy na momentální situaci na trhu, jelikož naším primárním cílem je vytvářet výnosy pro naše klienty. Nicméně vždy si určité procento vytěžené kryptoměny ponecháváme, a to i v případech, kdy se rozhodneme prodat určitý balík na trhu za předpokladu, že tomu vyhovuje cena.

Podle jakého klíče vybíráte kryptoměny, do kterých investujete?

Naše portfolio je diverzifikováno mezi kryptoměny, akciové tituly a těžbu kryptoměn. V rámci miningu máme nejmenší alokaci našich prostředků, jelikož situace na trhu momentálně není příliš příznivá. I přesto nám ale náš kontrakt s lídrem na trhu elektřiny umožňuje stále těžit s profitem. Jsme jedni z mála, kdo se tímto může pochlubit. Co se týká selekce kryptoměn, vybíráme na základě likvidity – bavíme se tedy o Top 10 největších kryptoměnách – a hodnotíme také dle zajímavosti daného projektu, příkladem je třeba Siacoin. Siacoin možná není tolik známý a likvidní, nicméně my věříme, že má potenciál a tomu odpovídající zhodnocení.

Proč zrovna kontroverzní Ripple, případně Siacoin?

Myslím si, že oba projekty budou mít velmi dobré využití v praxi, což už nyní můžeme vidět v případě Ripple, ačkoliv se to může zdát kontroverzní. Ripple je projekt, který byl od počátku zaměřený na bankovní sektor pro zjednodušení přesunu peněz a eliminaci bankovních poplatků. Při převodu peněz mezi dvěma zeměmi nebo bankami v dnešní době může trvat doba převodu den až pět dní. Díky Ripplu lze poslat peníze za čtyři sekundy, a to bez placení vysokých bankovních poplatků.

Co se týče Siacoinu, jde o unikátní projekt v oblasti zálohování. V dnešní době je téměř vše zálohováno na cloudech – ať už iCloud, Google Drive nebo dalších podobných úložištích. Siacoin řeší problém jak providerů, tak i uživatelů. Poskytovatelé musí udržovat a platit obrovské serverové farmy, kde jsou soubory uskladňovány, a jelikož je to finančně náročné, odvíjí se od toho následně cena pro koncového zákazníka. Siacoin dokáže uskladnit soubory na platformě Blockchain a díky tomu výrazně levněji, bezpečněji a efektivněji. Pro porovnání – 1 TB úložiště stojí na Google Drive 10 EUR, zatímco prostřednictvím Siacoin 20 centů. Soubory jsou na platformě Siacoin také lépe zabezpečeny, a to díky tomu, že soubor není uložen na jednom místě v celku. Zároveň si jej ale dokážete stáhnout mnohem rychleji.  

Cílíte na velké investory, jaké možnosti mají lidé s menším objemem prostředků k investování?

Spolupracovat s námi může prakticky každý, koho láká svět kryptoměn a chce získat atraktivní výnosy. Naše firma Crypto Mining Investments nabízí několik možností, jak lze spolu s námi podnikat a využít tak našich exkluzivních podmínek a know how. A to jak pro drobné či větší investory se zájmem o zajímavé fixní či proměnlivé zhodnocení s možností podílet se společně na aktivitách v oblasti kryptoměn.

Předpokládáte, že ceny kryptoměn porostou? Na základě čeho?

Osobně si myslím a věřím, že kryptoměny budou v blízké době součástí našeho každodenního života, jelikož si lidé začnou postupně uvědomovat přidanou hodnotu technologického pokroku, který kryptoměny přinášejí. Myslím, že bude přirozené, že budeme kdekoliv platit BTC nebo LTC stejně tak, jako dnes platíme kreditní kartou. Samozřejmě, že vybudování takové user-friendly infrastruktury bude nějaký čas trvat, ale to je přirozený vývoj každé technologie. Dalším faktorem bude určitě vstup investičních fondů a největších asset managerů, ať už prostřednictvím ETF anebo jiných finančních produktů.

Jakým způsobem může BTC ETF pomoci kurzu? Jak fungují prakticky?

BTC ETF může pomoci kurzu úplně jednoduše. ETF je finanční produkt, který je podložený aktivem, obyčejně jsou to veřejně obchodovatelné firmy. Jednoduše řečeno, jde o balík určitých firem, něco jako index. ETF se běžně obchodují na největších světových burzách a investují do nich i ty největší fondy a asset manažeři. Pokud vznikne BTC ETF nebo další krypto ETF, umožní to největším hráčům ve světě financí nakoupit kryptoměny napřímo pomocí tohoto ETF. To dosud nebylo možné kvůli regulacím a ratingům, které tyto firmy musí splňovat.

Následně bude možnost to prezentovat i svým klientům a vznikne nová nabídka, což může pozitivně ovlivnit cenu BTC, ale i jiných kryptoměn.

Vidíte kolem sebe zajímavé startupy z této oblasti, které stojí za to sledovat, případně do nich sami investujete?

V rámci aktivit firmy Crypto Mining Investments investujeme pouze do veřejně obchodovatelných firem, startupy nejsou naší prioritou. Nicméně za startup lze považovat i menší firmu na burze, jde o úhel pohledu. V poslední době byla podle mě například zajímavá nabídka na odkup společnosti Earthport, která se specializuje na přeshraniční platby, tzv. cross-border payments. Earthport dlouhodobě spolupracuje právě se společností Ripple. Zajímavostí je, že nejprve tuto firmu měla zájem koupit VISA, ale Mastercard podala vyšší nabídku. Uvidíme, jak to dopadne, jelikož bude na akcionářích posoudit obě tyto nabídky, Můžeme tady ale vidět, že i největší platební hráči vidí v kryptoměnách a v technologiích, které nabízejí, potenciál. Kromě toho máme v našem portfoliu i high-tech firmy, které úzce souvisí s Blockchainem anebo samotnými kryptoměnami, jako v tomto případě Ripple. Konkrétní jména si nechám pro sebe.

Juraj Krúpa v současnosti působí jako portfolio manažer ve skupině Krupa Global Investments, kde navazuje na jeho aktivity v investiční skupině Arca Capital, a je zodpovědný za správu investičního portfolia a vyhodnocování investičních příležitostí a podhodnocených akciových titulů napříč regiony (převážně však v Evropě a USA). Současně působí jako CEO společnosti Crypto Mining Investments, která se zaměřuje na investice v oblasti kryptoměn. Je absolventem francouzské Paris School of Business, International Business, držitelem titulu Master of Science a studoval taktéž ve Velké Británii na University of Essex.

Newsletter