Nové dno: Ropa Brent je levnější než americká WTI

Světové ceny ropy dnes večer obnovily pokles a severomořská ropa Brent sestoupila poprvé od poloviny roku 2004 pod 36 dolarů za barel. Trh předtím díky předvánočnímu rušení sázek na další pokles cen oživoval z pondělního propadu.

Cena Brentu po 20. hodině večerní klesla až na 35,98 dolaru za barel a překonala pondělní minimum 36,04 USD/b. Později se cena vrátila nad 36 dolarů. Tento měsíc ztratil Brent již 19 procent, což by znamenalo její nejhlubší měsíční propad od října 2008, kdy krachem banky Lehman Brothers vrcholila globální finanční krize.

Cena americké lehké ropy WTI po pondělním sestupu na nové šestileté minimum 33,98 USD dnes v novém únorovém kontraktu posílila o jedno procento na 36,20 USD. Oba druhy ropy od poloviny loňského roku kvůli převisu nabídky nad poptávkou zlevnily o více než dvě třetiny.

 

Řešení ropného problému v nedohlednu?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 22. prosinec 2015

 

Obchodníci rušili sázky na další pokles cen, protože se blíží sváteční období, v němž bývá obchodování slabé a nevyzpytatelné. Likvidace pozic sice trh podpořila, náladu ale oslabovala očekávání dalšího růstu zásob na americkém trhu a celkové obavy z pokračování vysokého převisu nabídky nad poptávkou ve světě.

Nepříznivé pro oživení cen zůstává i počasí. Neobvykle teplý začátek zimy na severní polokouli oslabuje poptávku po topném oleji.

Newsletter