Noví radní ČNB? Zeman ponechal Rusnokovi volnou ruku

Prezident Miloš Zeman jmenuje v úterý novými členy bankovní rady České národní banky Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. Nahradí guvernéra ČNB Miroslava Singera a člena rady Kamila Janáčka, kterým ke konci června končí funkční období. Oznámená jména obou radních jsou do určité míry překvapením, uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Zeman již dříve avizoval, že nového guvernéra jmenuje 25. června. Měl by se jím stát dosavadní člen bankovní rady Jiří Rusnok.

„Podstatnější překvapení ale spočívá v tom, že mezi dvěma novými bankovními radními není ani jeden zástupce odborů. Často se totiž objevovaly úvahy, že prezident Miloš Zeman bude chtít jmenovat alespoň jednoho odborníka, který by konvenoval jeho světonázorové linii i, řekněme, v oblasti sociální,“ uvedl Kovanda s tím, že oba noví bankovní radní jsou ovšem exponenty spíše privátní finanční sféry, ve které dlouhá léta působili.

Podle Davida Kocourka z Komerční banky získává nový guvernér ČNB Rusnok v osobě Vojtěcha Bendy za kolegu dlouholetého spolupracovníka. Benda od jmenování Rusnoka do bankovní rady působil jako jeho poradce. Oba také mají část své pracovní kariéry spjatou s finanční skupinou ING, kde Rusnok působil jako šéf pojišťovací části pobočky ING pro ČR a SR a Benda jako ekonom.

„Rusnok po svůj bok do bankovní rady dostává loajálního spolupracovníka, se kterým sdílí ekonomické názory i pohled na problematiku fungování ČNB. Velmi pravděpodobně spolu budou tvořit pevný hlasovací blok v bankovní radě ČNB. Jmenování Bendy do rady je velký diplomatický úspěch Jiřího Rusnoka, protože určitě existují i kandidáti, kteří mají loajálnější názory k prezidentovým,“ naznačil Kocourek.

Budoucí guvernér ČNB Rusnok: Přijetí eura bychom zvládli

Rovněž jmenování Tomáše Nidetzkého je dle Kocourka diplomatický úspěch budoucího guvernéra ČNB. Jeho dlouholetá zkušenost z pojišťovnického sektoru bude určitě pro bankovní radu přínosem a jeho expertíza z dané oblasti bude zajisté rezonovat. „Je totiž jasné, že guvernér Rusnok se snaží do bankovní rady přinést někoho, ve spolupráci s kým bude umět čelit nové regulaci a výzvám v nových licenčních a povolovacích řízeních. Postgraduální vzdělání z Oklahoma city university zase rozšíří intelektuální rámec, ve kterém se bankovní rada bude pohybovat,“ konstatoval Kocourek.

Podle Kovandy tak Zeman nakonec ve věci nominace nových představitelů bankovní rady zjevně ponechal Rusnokovi poměrně volnou ruku, volnější než se čekalo. Do obsazení bankovní rady, zdá se, příliš nepromluvil ani ministr financí Andrej Babiš, o jehož neformálním působení ve věci jmenování bankovních radních se rovněž spekulovalo.

Vizitky nových členů bankovní rady ČNB Bendy a Nidetzkého
Vojtěch Benda:
– Poradce člena bankovní rady ČNB Jiřího Rusnoka (od 2014). Před tím šest let pracoval jako hlavní ekonom ING Commercial Banking ČR, kde se věnoval ekonomickým analýzám a prognózám vývoje finančního trhu ČR a ostatních zemí střední Evropy. Poté byl dva roky hlavním ekonomem BH Securities, kde se věnoval analýze a strategii akciových trhů.
– Narodil se 7. července 1975.
– Vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické (1993-99). V posledním roce studia nastoupil do ČNB jako referent do měnové sekce. Později zastával v ČNB pozici hlavního analytika. Zabýval se makroekonomickými analýzami a prognózami české ekonomiky.
– Během svého působení v ČNB absolvoval zahraniční odborné stáže věnované měnové politice a analytickým metodám, například seminář při MMF ve Vídni na téma makroekonomická analýza a politika, mezinárodní měnový seminář v Paříži u francouzské centrální banky nebo seminář zaměřený na užití časových řad a prognózování u italské centrální banky v Římě.
Tomáš Nidetzký:
– V současnosti je členem představenstva NN Penzijní společnost, a.s. (dříve ING) a jednatelem NN Finance, s.r.o.
– Narodil se 29. března 1970.
– Absolvoval fakultu informatiky a statistiky na VŠE v Praze a postgraduální studium na Oklahoma City University v USA.
– Velkou část své profesní kariéry pracoval ve finanční skupině České spořitelny jako předseda představenstva a generální ředitel penzijního fondu, předseda představenstva a generální ředitel pojišťovny a místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele stavební spořitelny. Dva roky pracoval jako ředitel odboru interní distribuce ČSOB Pojišťovny. Ve skupině ING působil již v roce 2003, a to jako generální ředitel pro retailové finanční služby.

Newsletter