Nový historický vrchol Wall Street! Pak růst IBM a propad akcií Netflix

Americké akcie zahájily nový týden růstem a to na nová historická maxima v sérii sedmi růstu po sedm obchodních dní za sebou. Dařilo se především finančnímu a technologickému sektoru. Důvody?

Podporou byly výsledky banky Bank of America, které jsou předvojem pro úterní výsledky Goldman Sachs. Technologie pak oživila zpráva o převzetí britského výrobce čipů ARM japonskou bankou Softbank.

Bank of America hodila rukavici Goldmanům

V závěru obchodování index Dow Jones stoupl o 16,5 bodu, tedy 0,09 procenta, na 18.533,05 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 posílil o 5,15 bodu, neboli 0,24 procenta, na 2166,89 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 26,19 bodu, čili 0,52 procenta, na 5055,78 bodu.

Japonská Softbank oznámila, že koupí britskou čipovou firmu ARM Holdings za 32 miliard dolarů a nehodlá se nijak vzrušovat brexitem nebo vývojem britské libry. Akcie ARM obchodované v USA vystřelily o 45 procent a nakonec stouply o dvě pětiny hodnoty a k ziskům přivedly celý subsektor polovodičů na Wall Street.

Po závěru Wall Street přišly další hospodářské výsledky firem a v reakci na ně prudký propad akcií Netflix a naopak růst gigantu IBM.

Celkové příjmy IBM klesly ve druhém čtvrtletí o 2,8 procenta. Růst v divizích cloud a mobilních počítačových služeb překonal pokles tradičních aktivit. Snížil se i zisk, uvedla IBM v dnešním prohlášení. Příjmy klesly na 20,24 miliardy USD z loňských srovnatelných 20,81 miliardy USD. Zisk se snížil na 2,5 miliardy USD z 3,45 miliardy USD. Pro trhy je ale důležité, že zisk na akcii 2,95 dolaru předstihl očekávání 2,89 dolaru a akcie tak odpovídají v prodlouženém americkém obchodování růstem o více jak 2 procenta.

Za propadem akcií Netflix stojí především mnohem nižší přírůstem předplatitelů služby, než bylo trhy očekáváno. Konkrétně :  160 tisíc v USA a 1,52 milionu celosvětově při očekávání celkem 2,46 milionu. Ač tržby vzrostly z 1,48 na 1,97 miliardy dolarů, trhem bylo očekáváno přes 2,1 miliardy dolarů. Akcie proto odpověděly poklesem o více než 15 procent.

Zisku 9 centů na akcii proti očekávání 10 centů pak ve čtvrtletí vydělala Yahoo. Tržby meziročně vzrostly na 1,31 z 1,24 miliardy dolarů, trhem očekáváno bylo 1,08 miliardy dolarů.

Kalendář US za 2Q! Goldmani vidí předražené akcie i dluhopisy

Turecko se vedle poklesu tureckých akcií a nejprve stabilizace, později ale nových ztrát turecké liry, projevilo v ochladnutí zájmu investorů o japonský jen. Investoři začali rušit sázky na bezpečné investice vyvolané zprávou o pokusu o vojenský puč v Turecku. Jen je také pod tlakem kvůli zprávám, že se jedná o možnosti, že by japonská centrální banka přímo financovala růst vládních výdajů. K americkému dolaru jen ztratil zhruba 1,5 procenta, k euru o desetinu procenta více. Euro naopak o zhruba 0,3 procenta posílilo k dolaru.

Newsletter