Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Nový inkubátor Caelestinus chce z Prahy vybudovat světové jednorožce v oblasti technologií ve zdravotnictví

V Praze vznikl hybridní středoevropský inkubátor Caelestinus, který má jasnou vizi: propojit svět informační technologie a zdravotnictví. Chce dlouhodobě rozvíjet projekty a startupy, které využívají technologie při řešení zdravotního problému a zlepšují nebo prodlužují život pacienta. Vysoká regulace i mnohdy komplikovanější start businessu v oblasti zdravotnictví byl jedním z důvodů, proč tu doposud nebyla příliš velká podpora ze strany inkubátorů nebo akcelerátorů. To se Caelestinus snaží změnit.

Pilotní běh s dvaceti vybranými týmy byl oficiálně spuštěn v průběhu března a po dobu devíti měsíců nabídne nejen své zázemí v historické budově v Celetné ulici, ale především konzultace se zkušenými mentory i skupinou investorů. Díky nim by následně některé projekty mohly jednodušeji získat financování. Název Caelestinus vzdává hold Celestýnu Opitzovi, který se v 19. století stal jednou z nejvýznamnějších postav světového lékařství tím, že v Praze provedl operaci v narkóze a umožnil tak vzniku anesteziologie. Inkubátor představil v rozhovoru pro Roklen24 jeho zakladatel Tomáš Studeník, stojící i za českou verzí konceptu FuckUp Nights nebo za hackathony CEE Hacks.

Co v rozhovoru mimojiné zaznělo?

00:08 – Co je Caelestinus a co je jeho cílem?

Caelestinus je hybridní středoevropský inkubátor v oblasti technologií ve zdravotnictví. Hledáme tedy týmy s nápadem, jak postavit startup a využít technologií, které zlepší nebo prodlouží život pacientů v různých oblastech – diabetu, onemocnění ledvin, srdce. Anebo čehokoli dalšího, kde se dá zapojit technologie při řešení zdravotního problému.

00:42 – Kdo jsou klíčoví partneři inkubátoru?

Klíčoví partneři jsou InterSystems, světový lídr v propojených datech, IKEM – Institut klinické a experimentální medicíny a fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze v roli akademického a odborného garanta. A pak CEE Hacks, čili největší organizátor hackathonu ve střední Evropě s největším přístupem k etickým hackerům, kteří strašně rádi řeší problémy nemocnic a pacientů.

01:18 – Co vybraným dvaceti týmům Caelestinus nabízí?

Caelestinus nabídne dvaceti týmům, které jsme vybrali z celkem 41 přihlášených, devítiměsíční inkubační program. Součástí programu jsou aktivity, které se odehrávají jak fyzicky, tak online. Současné týmy jsou nejen z Česka, ale i ze střední Evropy, z dalších zemí. U nás v Celetné 19 mohou využívat zázemí kanceláře pro schůzky nebo svou práci. Dále jim nabízíme 34 mentorů, což jsou především lékaři z IKEMu a odborníci na IT a oblast zdravotnictví. A máme tu i investory – Credo Ventures, Pilulku, J&T Ventures nebo Nation 1.

02:34 – Jaká je vize vašeho inkubátoru?

Vize inkubátoru je pomáhat na svět dobrým nápadům z oblasti zdravotnictví, přičemž jedním z kritérií je, že to musí být s využitím informační technologie. Chceme tak propojit svět technologií se světem zdravotní péče a vybudovat z Prahy takové jednorožce, které se následně dostanou do Spojených států, do Asie, do celého světa.

Newsletter