Nový rekord amerických akcií! S pomocí Bank of England i JPMorgan

Na nové rekordy se posunuly americké akcie ve čtvrtek zejména díky překvapení, které trhům nesnížením sazeb po referendu o Brexitu připravila britská centrální banka a s přispěním dobrých výsledků americké banky JPMorgan.

Index Dow Jones vzrostl o 134,29 bodu, tedy 0,73 procenta, na 18.506,41 bodu. Během dne stoupl až na rekordních 18.537,57 bodu. Širší index S&P500 posílil o 11,32 bodu, čili 0,53 procenta, na 2163,75 bodu po výstupu na rekordních 2168,99 bodu. S&P zaznamenal rekordní údaj již čtvrtou seanci za sebou a Dow Jones třetí. Index technologického trhu Nasdaq posílil o 28,33 bodu, neboli 0,57 procenta, na 5034,06 bodu.

Od Bank of England bylo v důsledku nejistoty po referendu, které rozhodlo o Brexitu, očekáváno snížení klíčové úrokové sazby na 0,25 z 0,5 procenta. Bank of England ale překvapila ponecháním sazeb, na což skokově reagovala britská libra.

 

Zisk JPMorgan ve druhém čtvrtletí sice mírně klesl, překonal ale očekávání trhu a příjmy rostly. JPMorgan je největší bankou v USA podle majetku a je první z velkých bank, která zveřejnila výsledky hospodaření.

Výsledkové reporty pomohly k růstu také akciím Yum Brands nebo aerolinkám Delta Air Lines. Z dalších firem posílila také společnost Monsanto po oznámení německé firmy Bayer, že zvýšila svoji nabídku právě na převzetí Monsanta.

Analytici očekávají, že zisky firem z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí souhrnně klesly o zhruba pět procent.

Náladu na trhu zlepšily také silné ekonomické údaje ze Spojených států. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden zůstal nízký a výrobní ceny v říjnu rostly nejvíce za poslední rok.

Newsletter