Nový rok, nové příležitosti. Fondy věří hlavně energetice

Hedgeové fondy startují nový rok přesunem. Kovy a zemědělství končí, nastal čas energetiky. Nejlépe to potvrzují energetické futures, jejichž čisté pozice jsou teď na ročních maximech.

V průběhu posledních prosincových dní se hedgeové fondy odvracely od kovů a zemědělských futures směrem k energetice. Všech pět energetických futures zaznamenalo dlouhé čisté pozice minimálně na ročním maximu, zatímco pokračoval exodus z kovů, zejména zlata. Kombinovaná expozice klíčových plodin byla mělká a dlouhé pozice sektoru sojových bobů vyvažovaly krátké pozice pšenice a kukuřice.

Nadále se nakupovaly kontrakty všech pěti energetických futures. Dlouhé čisté pozice ropy WTI se dostaly k 2,5letému maximu, zemní plyn a ULSD a RBOB na 22 měsíční maximum.

Rok 2017 zahájily fondy s 308 miliony barelů ropy WTI, což je největší objem od července 2014. Hrubé krátké pozice mezitím klesly na pouhých 50 664 lotů, což je úroveň, odkud se od srpna 2014 už několikrát snažily spadnout níž.

Zdá se, že zlato se stále více chystá na oživení. Je to zřejmé z pohledu na dlouhé čisté pozice, které padají už sedm po sobě jdoucích týdnů na 41 247 lotů, což je nejnižší úroveň od 2. února a současně zhruba 35 % pod pětiletým průměrem (2011-2015). Dlouhé čisté pozice poklesly od červencového maxima o 85 %, zatímco hrubé krátké jsou na ročním maximu.

Majetek ve zlatých ETP zatím zůstává výš, ale ukazuje známky stabilizace. Hedgeové fondy v posledním čtvrtletí plynule snižovaly sázky na býčí futures, zejména od amerických voleb 8. listopadu.

 

Newsletter