Nový zákon má Argentinu zbavit vlivu USA na její dluh

Argentinský Senát schválil návrh zákona, který této latinskoamerické zemi umožní přesunout splácení jejích státních dluhopisů ze Spojených států jinam. Buenos Aires by tím obešlo rozhodnutí newyorského soudu, který letos v rámci dlouhého sporu Argentiny s vlastníky původních dluhopisů vydaných před státním bankrotem v roce 2002 zabránil splácení vyměněných obligací. Země se kvůli tomu v červenci po zhruba 12 letech opět dostala do platební neschopnosti.

Zákon, který začne příští týden projednávat sněmovna, by majitelům dluhopisů vydaných podle zahraniční legislativy umožnil vyměnit je za dluhopisy stejné hodnoty, ovšem vydané podle argentinského práva. Argentinské vládě by tím umožnil obsluhovat dluh přes domácí banky, nikoli americké, jak je tomu dosud.

Argentina chce obejít americké zákony, věřitelům nabídne výměnu dluhopisů

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová chce obnovit splátky u dluhopisů, které po bankrotu většina investorů přijala výměnou za staré a vzdala se dvou třetin původní hodnoty. Argentina se technicky dostala do platební neschopnosti, když soudce Thomas Griesa zablokoval splátku těchto dluhopisů ve výši 539 milionů dolarů (cca 11,5 miliardy Kč).

Absurdní bankrot Argentiny

Argentina podle amerického soudu nemůže platbu provést, dokud se nejprve nevyrovná se skupinou žalujících hedgeových fondů, které požadují úhradu původních dluhopisů v plné výši 1,3 miliardy dolarů plus úroky. Argentina je ale odmítá vyplatit v obavě, že se k nim připojí další majitelé nevyměněných dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak podle Buenos Aires mohla narůst na 15 miliard dolarů.

Argentina žaluje USA za porušení suverenity země

Nejnovější splátka leží kvůli Griesově rozhodnutí od konce června na účtu americké Bank of New York Mellon. Argentinský plán počítá s tím, že vláda v Buenos Aires tohoto správce nahradí argentinským státním finančním ústavem Banco de la Nación, který by si otevřel účet u centrální banky.

Soros proti Singerovi. Bitva o argentinský dluh nabírá obrátky

Podle analytiků jsou s plánem spojena určitá právní rizika. Tak flagrantní porušení příkazů amerického soudu by podle nich zejména mohlo zmařit naděje, že by se Buenos Aires mohlo dohodnout s hedgeovými fondy a vymanit se ze stavu platební neschopnosti.

Newsletter