Novým vládcem Trumpovy rally se stal král Salmán

Souvislost rally amerických akcií s prezidentem Trumpem je bezesporná. Od tohoto týdne už to však není (pouze) blonďatý státník, kdo může s trhy nejvíce zahýbat. Důsledkem výkyvů cen ropy se nejsledovanějším mužem stal saúdskoarabský král Salmán.

V příštích týdnech a měsících se bude pozornost burzovních makléřů soustředit na nejmocnějšího muže Středního Východu. Absolutní monarcha Saúdské Arábie Salmán totiž díky svému politickému postavení drží všechny trumfy. Proč? Protože ropa.

Nigam Arora ze serveru Market Watch zdůraznil silnou korelaci mezi cenou ropy a pohybem akcií. Jakmile rostou zásoby ropy, klesá její cena, což způsobí tlak na akciový trh, především pak na energetický sektor, jehož síla s sebou může stáhnout velkou většinu zbytku.

Pokud tak bude ocenění černé komodity i nadále klesat, začnou investoři zpochybňovat sílu globální poptávky. S tím pak přijde i pochybnost o budoucím ekonomickém růstu, což je opakem toho, co v současnosti trh očekává.

 

Král Salmán má v podstatě neomezenou moc v určování objemu saúdské těžby. Pro jeho postavení je nutné poskytovat dobrou podporu úzké skupině lidí. Ti jsou pak financováni z ropných příjmů, tudíž je potřeba, aby si země udržela svůj podíl, ovšem zároveň se nesmí opakovat scénář roku 2014. Tehdy Saúdové ropný trh doslova zaplavili svou těžbou, což ve výsledku vedlo k propastnému propadu cen.

Současná dohoda skupiny OPEC, jejíž klíčovým členem je právě Saudská Arábie, se rozpadne, pokud se ropný gigant vydá cestou zvýšené produkce. Jakmile by se tak dohoda kartelu náhle rozpadla, mohlo by to podle Arory znamenat pokles cen ropy až o 20 procent.

Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Miliarda barelů připravena k akci. Porostou s ropou i zisky fondů?

Newsletter