NWR. Akcionáři vyskakují z potápějící se lodě

Akcie těžaře NWR propadají o dalších téměř 30 %, po včerejším propadu o 25 %. Aktuální cena akcie se pohybuje těsně nad 2 Kč. Od 30. července, kdy firma zveřejnila detaily plánovaného úpisu nových akcií a přehled provozních čísel, se propadla tržní hodnota společnosti z 1,019 miliardy Kč na 569,2 milionů Kč.

Klesající hotovost, nárůst dluhu, nové akcie za zlomek ceny

Ze zveřejněných provozních čísel vyplynulo, že firmě velmi rychle dochází hotovost. Na konci prvního pololetí NWR disponovala hotovostí 122 milionů eur při zadlužení 811 milionů eur, z čehož 48 milionů eur je splatno v následujících 12 měsících. Čisté zadlužení firmy dosahuje 689 milionů eur a meziročně se zvedlo proti 625 milionů eur v polovině loňského roku o desetinu.

NWR propadá: Ubývají peníze, roste dluh, úpis akcií za zlomek ceny

Kompletní hospodářské výsledky za 2. pololetí zveřejní NWR 21. srpna. To, že již 30. července indikovala lepší provozní zisk při snížených těžebních nákladech a tvorbě zásob, zůstane bez povšimnutí. Tržby klesají, spolu s klesajícími prodanými objemy a průměrnými cenami koksovatelného uhlí.

NWR (+8 %) dojednala lehce vyšší ceny koksovatelného uhlí a potvrdila cíl produkce

A bez ohledu na snižující se hotovost a nárůst zadlužení akcionáře nejvíc děsí plánovaný úpis pěti miliard nových akcií (k 264,7 milionům existujících), kterým společnost v rámci upraveného restrukturalizačního plánu plánuje získat 118 milionů eur. Cena jedné akcie byla předevčírem stanovena na 0,023457891eur, tedy zhruba 65 haléřů.

NWR odepsalo přes 60 % ve dvou dnech. Analytici vidí nulovou hodnotu

Teď nebo nikdy

Pro ty, kteří nechtějí dále investovat do společnosti na pokraji bankrotu s nepříliš růžovým výhledem, tímto nastal čas „buď teď nebo nikdy“. Hodnota jedné akcie se totiž podle všech analytiků přiblížila nule. Vzhledem k masivnímu rozředění se podle našich výpočtů pohybuje zhruba u 30 haléřů, analytici Patrie včera vydali novou cílovou cenu na úrovni 25 haléřů. Analytici Komerční banky po prvotním oznámení o plánovaném úpisu potvrdili doporučení „prodat“ a stáhli cílovou cenu, dosud stanovenou na 7 Kč. Stanovovat cílovou cenu v řádech haléřů se totiž ne každému chce. Analytici Goldman Sachs 22. července oznámili konec pokrývání této akcie, s doporučením prodat a poslední cílovou cenou 3,3 Kč. Poslední cílová cena analytiků J&T byla 2,5 Kč.

Je libo spekulovat?

Pokud se někdo chce pohybovat proti proudu a na potápějící se loď naopak naskočit, může akcie za cenu 2 Kč nakoupit spolu s dalšími 19 novými akciemi za cenu zhruba 0,65 haléřů – aby vydělal, musí spekulovat, že se cena akcie bude po vydání nových akcií pohybovat nad 72 haléři. S novými akciemi by se mělo v Londýně začít obchodovat od 24. září.

Důležitým datem pro tuto spekulaci je však 29. srpen, kdy budou věřitelé hlasovat o podpoře upraveného plánu kapitálové restrukturalizace. Pokud tento plán nedostane dostatečnou podporu, společnost vyhrožuje alternativním scénářem vypořádání dluhu. Věřitele chce vyplatit pomocí vyčlenění aktiv – konkrétně OKD a NWR Karbonia – do speciální entity (SPV) proti vydání nového dluhu v celkovém objemu 450 milionů eur. Následným prodejem těchto aktiv by však pravděpodobně uspokojil pouze držitele zajištěného dluhu – tento dluh je v objemu 500 mil. eur se splatností v roce 2018. Na držitele nezajištěných dluhopisů (dluh 275 mil. eur), natož na akcionáře, by nezbylo nic. Z firmy by prodejem těchto aktiv zbyla pouze šlupka s názvem NWR. Ačkoli je tento scénář nepravděpodobný, riziko neschválení kapitálové restrukturalizace zde stále je.

Akcionáři mají tedy dvě možnosti – vyskočit teď nebo počkat do 29. srpna. Jen pro zajímavost a pouze spekulativně – pokud by akcie pokračovaly ve vývoji podle posledních dvou dní, dostaly by se na „nulu“ za 16 dní.

Newsletter