NWR oznámila restrukturalizaci kapitálu, sníží dluh a naředí akciová práva. Akcie se podívaly pod 10 Kč

(Aktualizováno 11:59) Těžařská skupina NWR oznámila, že se s držiteli svých dluhopisů a hlavním akcionářem, skupinou BXR Mining B.V. dohodla na klíčových podmínkách restrukturalizace kapitálu. V rámci ní dojde ke snížení stávajícího dluhu z 775 milionů eur na 450 milionů eur cestou odkupu existujících dluhopisů a emisí nových dluhových instrumentů, mimo jiné i dluhopisů převoditelných na akcie.

NWR dále uvedla, že od akcionářů a věřitelů získá až 185 mil. EUR dodatečného kapitálu. K navýšení kapitálu dojde emisí nových akciových práv (z toho 50 mil. EUR do rukou držitelů dluhopisů), a ze zdrojů nové úvěrové linky (35 mil. EUR) od stávajících držitelů dluhopisů. Největší akcionář BXR dodá 75 mil. EUR.

„Navrhovaná transakce bere v úvahu zájmy všech zúčastněných stran a umožní posílit kapitálovou strukturu a zajistit společnosti lepší pozici k využití obratu provozních podmínek na uhelném trhu ve svůj prospěch,“ uvedla NWR v prohlášení.

Část existujících dluhopisů bude převedena na konvertibilní instrumenty a dojde k emisi nových akciových práv, jíž se budou mít možnost účastnit stávající akcionáři. Podmínky emise akcií budou oznámeny brzy, uvedla společnost. Práva stávajících akcionářů, kteří možnosti nevyužijí, budou silně naředěna, předpokládá.

Společnost si od transakce slibuje flexibilní kapitálovou strukturu, včetně prodloužení splatností dluhu do roku 2020 a možnosti obsluhovat dluh v hotovosti nebo na bezhotovostní bázi, tj. v rámci tzv. systému PIK (pay-in-kind), který umožňuje splacení dluhu skrze dluhové instrumenty či akcie. NWR předpokládá dokončení restrukturalizace koncem září.

Akcie NWR v úvodu na pražské burze padaly až o 8 % pod 10 Kč, ztrátu následně zcela stahují a obchodují se se ziskem bezmála 5 % u 11 korun. NWR se obchoduje na burzách v Praze, Londýně a Varšavě.

Newsletter