O akcie Alibaba je rekordní zájem. Asi zdraží

V rámci ostře sledovaného primárního úpisu (IPO) čínské internetové společnosti Alibaba Group Holding se objevila další informace: podle zdrojů agentury Bloomberg plánuje Alibaba díky obrovskému zájmu investorů navýšit celkový objem kapitálu, který by mohla z IPO získat. Údajně chce totiž navýšit horní limit cenového rozpětí, za které bude nové akcie na americké burze NYSE upisovat. Z původního rozpětí 60 – 66 dolarů za akcii by se upisovací cena mohla vyšplhat až nad 70 dolarů za akcii.

Představitelé společnosti se již vydali na globální „tour“ po Asii i Evropě s cílem vyjednávat s investory podmínky pravděpodobně největší IPO v historii. Podle zdrojů agentury Bloomberg má Alibaba již tolik zájemců o úpis, že plánuje zastavit přijímání objednávek dříve.  

Alibaba údajně plánuje zveřejnit nové cenové rozpětí ještě dnes. Mluvčí společnosti Alibaba, Florence Shih, však údajně nechce věc komentovat.

Při původním cenovém rozpětí 60 – 66 USD za akcii by tržní cena čínského internetového giganta dosahovala až 162,7 mld. USD. Podle dat agentury Bloomberg tak jde až o zhruba 29násobek očekávaného ročního zisku pro období do března 2015. Jen pro srovnání – čínští internetoví konkurenti Baidu a Tencent Holdings obchodují za přibližně 35násobek svých letošních zisků. Pokud by se měla Alibaba držet ocenění své konkurence, cena jedné akcie by se měla vyšplhat až k téměř 80 dolarům na akcii. Amazon se obchoduje dokonce na 136násobku očekávaných zisků pro letošní rok.

Pro americké investory platí  konec přijímání nabídek 16. září v 16:00 místního času, zatímco v Evropě a Asii by měl konec objednávek být ve stejný místní čas, ale až 17. září. Stále platí, že finální cenu by měla Alibaba stanovit 18. září, obchodovat by se mělo začít na americké burze NYSE následující den. Již minulý týden se objevila informace, že akcie Alibaba nebudou součástí indexu S&P 500 kvůli čínskému domicilu.

Zájem investorů o akcie Alibaba je na rekordní IPO, tvrdí insideři

Spustí IPO Alibaby výprodej na akciích?

Emise akcií Alibaba na burze NYSE může být rekordní

Newsletter