O burzovní jedničku mezi producenty vína se perou zájemci o převzetí

Největší světový výrobce vína zalistovaný na burze, australská Treasury Wine Estates (TWE), obdržel další několikamiliardovou nabídku na převzetí. Přišla od investiční společnosti, jejíž název zatím nebyl zveřejněn, ale oznámena byla hodnota nabídky: 3,4 miliardy australských dolarů, v přepočtu přes 65 miliard korun.

Podle nejmenovaného zdroje agentury Reuters s nabídkou přišla nadnárodní investiční společnost TPG Capital Management. Obnovenou nabídku na převzetí firmě TWE v srpnu předložila také americká investiční společnost KKR.

Pod TWE spadají značky Wolf Blass, Rosemount nebo Lindeman’s. Firma stojí také za nejvíce oceňovaným australským výrobcem vín Penfolds. TWE, která loni vykázala příjmy ve výši 1,8 miliardy australských dolarů, má ale za sebou dost složité období. Na domácím trhu v Austrálii měla slabé výsledky, tržby v Číně zaostaly za odhady, navíc loni v červnu firma musela znehodnotit neprodejné víno za 35 milionů australských dolarů. Nyní prochází restrukturalizací, která s sebou (zatím) ponese zrušení zhruba 180 pracovních míst.

TWE se v roce 2011 oddělila od australské pivovarnické skupiny Foster’s Group a investoři ji podle analytika Evana Lucase z IG Markets v Melbourne od té doby pozorně sledují.

Srpnová nabídka KKR má podobu společného podniku s americkou investiční společností Rhone Group. Druhý investor, který TWE předložil nabídku, požádal, aby jeho totožnost zatím nebyla zveřejněna.

Newsletter