Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

O evropských akciích aneb „Nenechte se unést“

Podle generálního ředitele nezávislé skupiny pro správu aktiv – společnosti GAM Holding Alexandera Friedmana musí být investoři v přístupu k evropským akciím opatrní. Friedman nabádá investory, aby se nenechali unést investičním “příběhem“ roku. „Je fascinující, že každý přechází z USA do Evropy,“ poznamenal pro CNBC. „Chtěl bych upozornit, že se situace může jevit jako příliš pozitivní. Je zde ale obrovské množství politického rizika, které se v cenách na trzích neprojevilo.“

Výzkum TrimTabs zaměřený na USA poznamenává, že investoři v tomto roce investují do evropských akcií rekordní sumy a vyhýbají se akciím z USA. I Warren Buffett byl v poslední době ohledně starého kontinentu optimističtější. Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce Allianz, sázku na evropské trhy za „jedinou možnou“ vzhledem k tomu, že se ECB chystá již tento měsíc napumpovat prvních 60 miliard eur do ekonomiky regionu.

Alexander Friedman, který byl dříve globální investiční ředitel UBS Wealth Management a podílel se také na vládě Billa Clintona, řekl, že společnost GAM je v současnosti v hodnocení evropských trhů ještě „poměrně pozitivní“. Dodal ale, že velká část dynamiky těchto trhů není projevem nových investorů. Původcem bylo například usnesení o prodloužení pomoci Řecku či blížící se volby ve Španělsku a Portugalsku. „Podívejte se na to, jak se na Řecko díval trh přibližně týden až dva zpět. Bylo to stylem: „ Řecko není problém, ne?“ Otázka Řecka však není vyřešena, dodává. 

Podle Friedmana jsou klienti společnosti GAM, co se Evropy týká, nervózní. Z mnoha možností se rozhodli dát peníze do produktů s absolutní návratností. Jedná se většinou o fondy, které mají za cíl přinést pozitivní výnosy, ať je trh v jakémkoli stavu. Existuje ale debata o tom, zda tyto produkty stále poskytovat. Současný poměr ceny a zisku (klíčový ukazatel investorů) pro S&P 500 je 19,61, zatímco pro německý DAX pouze 15,83. Nižší poměr ceny k zisku znamená, že akcie dané společnosti jsou považovány za poměrně levnější.

Statistiky jako tyto vedly mnohé analytiky k přesvědčení, že americké akcie jsou ve srovnání s jejich evropskými protějšky nadhodnocené. Sheila Patel, generální ředitelka společnosti Goldman Sachs Asset Management International, nabádala k „selektivnímu přístupu“, co se evropských akcií týče. Řekla, že oživení zažijí i akcie malých či středních podniků, nejen těch super velkých.

Kerry Craig, stratég pro globální trh v JPMorgan Asset Management, minulý měsíc pro CNBC poznamenal, že na burzách v eurozóně lze nalézt akcie s dobrou dividendou. Avšak celoevropský Euro Stoxx 600 Index dosáhl v tomto roce již 13procentního zisku. Na druhou stranu, S&P 500 je ještě o 2 procenta výš.

Newsletter