O2 rozdělí investorům k dividendě navíc ážio a odkryla celoroční cíle

AKTUALIZOVÁNO: Telekomunikační operátor O2 za devět měsíců roku zvýšil provozní zisk EBITDA mrně na 7,9 miliardy korun, čistý zisk vzrostl o 8 procent na 4 miliardy korun. Tržby objemem 27,7 miliardy korun zastavily meziroční pokles. O2 odhalila celoroční cíle pro EBITDA a čistý zisk a akcionářům hodlá s výplatou dividendy v rozmezí 90 až 110 procent čistého zisku dlouhodobě rozpouštět emisní ážio, tedy o něj výplatu navýšit. Akcie v úvodu pražského obchodování připisují více jak 3 procenta k 237 korunám za akcii.

Dividendou nadále 90-110 % zisku a k tomu ážio

O2 potvrdila dividendovou politiku. Opět plánuje navrhnout výplatu 90 až 110 procent čistého zisku z výsledku roku 2016. Nad rámec výplaty dividendy hodlá představenstvo O2 navrhnout akcionářům rozdělení části emisního ážia ve výši 4 korun na akcii. „Nejedná se o jednorázovou výplatu, ale o udržitelný způsob postupné výplaty celého emisního ážia,“ uvedla firma. O ážio tedy investorům bude obohacovat dividendu i v příštích letech. Aktuálně je jeho celková výše 36 korun na akcii, z nichž navrhuje vyplatit první 4 koruny.

„Nejedná se o jednorázovou výplatu, ale o náš střednědobý záměr postupně vyplatit celou výši emisního ážia,“ uvedl ke kroku šéf O2 Tomáš Budník. „Náš návrh přichází v okamžiku rekordně nízkých úrokových sazeb a relativně nízkého zadlužení firmy v porovnání s úrovní obvyklou v našem odvětví,“ dodal.

„My očekáváme z letošního zisku výplatu 17 CZK na akcii. Společně s emisním ážiem tak celkový dividendový výnos představuje více jak 9 %. Zprávy celkově hodnotíme velmi příznivě, očekáváme výraznou pozitivní reakci ceny akcií,“ uvedl analytik KB Richard Miřátský.

Celoroční výhled nad loňským rokem

O2 pro celý rok 2016 stanovila výhled provozního zisku EBITDA v rozmezí 10,4 až 10,7 miliardy korun, čistý zisk nově očekává v rozmezí 5,1 až 5,4 miliardy korun. V obou případech je spodní hranice výhledu nad skutečností loňského roku.

„Přes negativní dopad regulace roamingu na naše mobilní výnosy v České republice i na Slovensku jsme díky zájmu zákazníků o nové služby udrželi výnosy na úrovni loňského roku a zvýšili čistý zisk o osm procent,“ dodal k celoročnímu výhledu Tomáš Kouřil, místopředseda představenstva a finanční ředitel. 

Celkový počet mobilních zákazníků se zvýšil o 11.000 na 4,921 milionu, z toho počet klientů smluvních služeb vzrostl o 2,5 procenta na 3,33 milionu. Díky rozvoji vysokorychlostní mobilní sítě a nabídce tarifů s navýšeným množstvím dat vzrostl meziročně datový provoz o více než 80 procent. Počet zákazníků, kteří využívají internet v mobilu, vzrostl o 15 procent na 1,74 milionu. Podíl chytrých telefonů v síti vzrostl na 55 procent. Výnosy z mobilního segmentu stagnovaly na 14,3 miliardy Kč.

Počet uživatelů O2 TV, která funguje na pevné lince od O2 i na internetovém připojení od jakéhokoliv poskytovatele, vzrostl o 12 procent na 220.000. Počet internetových přípojek xDSL klesl o tři procenta na 774.000. Z toho rychlejší VDSL má k dispozici 60 procent domácností. Na nové tarify nabízející neomezené volání do všech mobilních i pevných sítí po celé ČR z pevné linky, které společnost představila v lednu 2016, přešly už téměř všechny domácnosti a podnikatelé. Provozní výnosy z pevných linek přestaly klesat a meziročně se zvýšily o 0,5 procenta na 8,6 miliardy Kč.

Hlavní čísla podrobněji

Celkové konsolidované provozní výnosy O2 dosáhly v prvních devíti měsících roku 2016 výše 27,72 miliardy korun, stejně jako o rok dříve. Provozní výnosy v České republice dosáhly výše 22,9 mld. Kč, meziroční nárůst o 0,1 %. Výnosy v segmentu pevných linek vzrostly o 0,5 % na 8,6 miliardy korun a to zejména díky pokračujícímu růstu výnosů z O2 TV a vyšším výnosům z ICT služeb. Výnosy mobilního segmentu zaznamenaly mírný pokles o 0,2 % na 14,3 mld. Kč. „Pokles hlasových a SMS výnosů z důvodu regulace roamingu a konkurenčních tlaků v segmentu firemních zákazníků a státní správy byl téměř kompenzován nárůstem výnosů z mobilních dat a z prodeje zařízení,“ uvedla firma.

Na Slovensku dosáhly celkové výnosy výše 4,9 mld. Kč, meziroční nárůst o 0,5 %. Výnosy v eurech vzrostly o 1,7 % na 182 mil. EUR.

Provozní zisk EBITDA vzrostl v prvních devíti měsících roku 2016 meziročně o 4,5 % na 7,9 mld. Kč. „Pokles ziskovosti na Slovensku způsobený investicemi do rozvoje podnikání ve fixním segmentu byl více než kompenzován 6,7% nárůstem EBITDA v České republice,“ uvedla firma. Čistý zisk se zvýšil o 7,7 % na 4,012 mld. Kč.

„Tlak na pokles roamingových poplatků kupodivu nepřinesl pokles, ale povzbudil aktivitu zákazníků a čtvrtletní výnosy mohly posílit meziročně o dvě procenta a dát základ růstu zisků. Dělo se tak při jinak přetrvávajících trendech poklesu počtu pevných linek, nicméně s menším tempem,“ komentoval výsledky ekonom Petr Hlinomaz.

Podle Milana Vaníčka z J&T má hlavně stabilizace na úrovni tržeb velkou váhu. „Jelikož výhled společnosti znamená meziroční růst na čistém zisku, tak očekáváme, že běžná dividenda bude nejméně stejná jako z minulého roku, tedy 16 Kč. Připočteme-li k tomu dodatečné čtyři Kč na akcii z emisního ážia, tak za současných cen 228,5 Kč by to znamenalo hrubý dividendový výnos 8,75 procenta,“ dodal.

 

Newsletter